Skip to main content

Možná si to ani neuvědomujeme, ale během cestování můžeme vytvořit enormní množství jednorázového odpadu, počínaje brčkami, přes igelitové tašky až po balené láhve. Říká vám něco pojem „zero waste travelling“? Jedná se o ekologičtější způsob cestování se snahou minimalizovat dopady na životní prostředí. Užíváme si naplno cestování a zároveň nevytváříme žádný nadbytečný odpad. Jak na to?

Důležité je také to, co si s sebou na dovolenou vezmeme. Zkusme si usnadnit cestování a nebrat zbytečně mnoho oblečení nebo kosmetiky. V následujících bodech se vás pokusíme inspirovat našimi typy pro ekologičtější cestování, kterými se řídíme už i my.

1. Napište si seznam

Kam a na kolik dní jedete? Sepište si věc po věci, co byste si chtěli vzít. Následně si dejte pauzu, vraťte se k seznamu au každé jedné položky si řekněte, zda je opravdu potřebná.

2. Suvenýry, opravdu jsou nutné?

Někdy to bylo tak, že z každé dovolené jsme celé rodině a známým nosili magnetky. Tento trend však stále přetrvává a z obchodu se suvenýry odcházíme ověšení jako vánoční stromek. Zkuste si odpovědět na otázku: co uděláte s magnetkou, kterou vám někdo donese? Samozřejmě kromě toho, že si ji připevníte na lednici mezi další, které si ani nepamatujete od koho máte. Nic. Jen z nich budete utírat prach. Víte co je nejhezčí dárek pro blízké? Čas, který s nimi strávíte po dovolené, ukážete jim fotografie a zasmějete se na příhodách, které jste zažili.

3. Tuhé mýdlo namísto tekutého sprchového gelu

Porovnejte si, kolik místa v kufru vám zabere 250ml sprchového gelu a kolik zase tuhé mýdlo. Je to dost, že? My jsme byli na dovolené čtyři lidé a myli jsme se po celou dobu s jedním tuhým Binchio mýdlem z aktivního uhlí a recyklované kávy . Kromě toho, že dobře voní, jsme ušetřili v cestovních taškách mnohem více místa. Zabalené jsme ho během cestování měli v jutovém sáčku. Stejně tak jsme vyměnili i šampony na vlasy za šampouchy.

Foto: archiv I. Čížová, Francie

4. Vlastní kvalitní láhev namísto balené vody

Pokud jste někdy cestovali letecky víte, že přes kontrolu (check in) se nedostanete s vlastním nápojem. Věděli jste, že si ale můžete s sebou vzít vlastní prázdnou, například termoláhev? Tím pádem si nemusíte na letišti kupovat předražené vody v plastu, které následně stejně vyhodíte. Doporučujeme Vám také nosit v termosce mini Binchio uhlík, který Vám vodu, kterou si načepujete, rovnou přefiltruje. Více o balené vodě si můžete přečíst zde.

Foto: archív I. Čížová, Chorvatsko

5. Bambusové zubní kartáčky

To, že je bambus přírodní materiál už jistě všichni víme. Ale víte, co jsme si na dovolené uvědomili my? Že bambusové zubní kartáčky jsou lehčí, než ty klasické plastové. A přesně to na naší zerowaste dovolené chceme. Abychom se zbytečně nemuseli táhnout s těžkými kufry.

Foto: archív M. Suchý

6. Žádné plastové sáčky, pouze včelobal

Na dovolených u moře milujeme čerstvé pečivo z lokálních pekáren. Letos jsme si s sebou vzali včelobal, který mimochodem nezabírá žádné místo, a využívali jsme ho při nákupu pečiva, ovoce a zeleniny. Víte o tom, že ze včelobalu si umíte vyrobit i mini misku do které si můžete ukládat třeba maliny nebo borůvky, které naleznete na túře? Včelobal je jednoduše praktický must have na dovolené.

Ekologický obal – Včelobal

Existuje mnoho způsobů, jak mít dovolenou bez zbytečného odpadu. Nezapomeňte, že pojem dovolená je odvozen od slova dovolit si. A proto – nekupujte si kávu s sebou do jednorázových plastovo-papírových hrnků. Ale dovolte si vychutnat si ji v šálku na terase při šumu moře, nebo při krásném výhledu na hory, či kdekoliv, kde chcete.

Přidat komentář