Skip to main content

Žít ekologicky nemusí pro každého znamenat samozřejmost. Vybírat bychom si však měli mezi tím, co je správné a co je lehké. Řekněme si to na příkladu. Jednodušší bude pro nás jít na nákup s prázdnýma rukama, respektive s peněženkou. U pokladny si koupíme jednorázovou plastovou tašku. Co se s ní stane, než přijedeme domů? Roztrhne se, protože neudrží její těžší obsah. Tím pádem ji můžeme rovnou vyhodit do koše.

Rozumnější však pro nás (a rovněž pro planetu) bude to, pokud si na nákup vezmeme bavlněnou, jutovou nebo síťovanou tašku, která už udrží těžší náklad. Tím pádem vydrží také opakované nakupování. Hned v úvodu Vám dáme menší radu.

Nejdůležitější rada na úvod

Pokud si někdy budete něco kupovat, položte si otázku: „opravdu to potřebuji?“. Dbejte na to, aby produkty, které se chystáte pořídit, byly vyrobeny lokálně, udržitelně, ekologicky a zejména, aby se daly znovu použít. A takto můžeme nahradit různé každodenní plasty. Proto Vám nabízíme 10+1 alternativ, jak to udělat.

1. Bambusový zubní kartáček místo plastového

Začněme hned z rána. Běžný zubní kartáček můžeme po několika týdnech užívání akorát tak vyhodit do komunálního odpadu, jelikož je složen z více materiálů (plast, guma, lepidlo apod.). Toto ale v ústech nechceme. Přírodnější alternativou je bambusový zubní kartáček. Po dosloužení ho můžete vyhodit do kompostu – přesněji, jeho dřevěnou část – nebo spálit.

2. Brčka, které jsou udržitelné

Pokud si svůj nápoj neumíte představit bez brčka, zkuste nahradit jeho jednorázovou, plastovou variantu. Alternativou jsou například brčka z nerezové oceli. V případě, že cestujete, sáhněte po skladatelném brčku s čistící soupravou, kterou si stačí připevnit na klíče. Nenechte se zmást těmi papírovými, které nejsou až tak ekologické, jak se může zdát. Kromě toho, že se ve vodě rychle rozmočí, jsou vyrobeny i z dalších doplňkových materiálů, tím pádem je následně neumíme recyklovat.

Červenec bez plastů – porovnání plastová a nerezová brčka

3. Láhev naše každodenní

Máte doma jednorázovou plastovou láhev, kterou si denně plníte vodou? Při její výrobě se spotřebuje spousta vody a zároveň se do ní uvolňují mikroplasty. Nejhorším je BPA – bisfenol, který se uvolňuje teplem a UV zářením, čili dávejte pozor zejména v létě. Termoláhev s dvojitým sklem a bambusovým víkem do vody nepropouští nic a bez problémů v létě udrží vodu chladnou, v zimě zase třeba teplý čaj. Používat ji můžete denno-denně.

4. Cestovní hrnek na kávu z kávového odpadu

Nejblíže, když si půjdete koupit kávu s sebou, řekněte „ne“ papírovému kelímku, který je na tom podobně jako papírová brčka, dokonce má v sobě ještě více plastu, aby se papír nerozmočil. Píše se o tom ve studii publikované v magazínu Journal of Hazardous Materials z roku 2020. Máme pro Vás dvě alternativy. Jednou je, že si kávu jednoduše vychutnejte ze šálku přímo v kavárně, nebo vyzkoušejte hrnek z recyklované kávy a bukového dřeva, ze kterého můžete kromě kávy pít i džus, chai, smoothie, nebo cokoli jiného, ​​čemáte rádi.

5. Dřevěné vatové tyčinky do uší z bambusu

Zkuste jednorázové vatové tyčinky do uší nahradit bambusovými. Obě byste po použití měli vyhodit. Jelikož je bambus přírodní materiál, ušní tyčinky vyrobené z něj můžete bez problémů kompostovat. Tak co, vyzkoušíte?

Malý mořský koník z ústí řeky, Hippocampus kuda, ktorý se unáší ve znečištěných vodách poblíž Sumbawa Besar na ostrově Sumbara v Indonésii. Autorem fotografie je Justin Hofman.

6. Voskový obal na potraviny – vyrobený z přírody

Už se vám stalo, že jste v potravinové skříňce nechali v mikrotenovém sáčku pečivo, které po pár dnech zplesnivělo? Ano, pravděpodobně každému z nás. Následně jsme pečivo a sáček mohli vyhodit akorát tak do komunálního obalu. Voskované ubrousky jsou však funkční náhradou jednorázové potravinové folie, které vám mohou při správné péči vydržet i několik let.

Červenec bez plastů – porovnání včelobalu a plastového sáčku.

7. Filtrace domácí vody přírodní cestou

Jak filtrujete vodu z vodovodního kohoutku? Spousta lidí k tomu používá plastové filtry, nebo to pro jistotu vůbec nedělá. Aktivní filtrační uhlí Binchio není vázáno na konkrétní místo nebo jiné filtry. Uhlík vložíte do nádoby s vodou, necháte vodu přefiltrovat a následně si můžete užívat čistou a chutnou vodu. A co když uhlík po 4 měsících doslouží? Zkuste jej vložit do chladničky, kde bude pohlcovat nepříjemné pachy, nebo jej jednoduše hoďte do kompostu. To, že je binchotan uhím nejvyšší kvality si můžete přečíst v tomto článku.

8. Černé mýdlo s aktivním, po kterém nezůstane žádný zbytečný odpad

Co vám zůstane, když spotřebujete tekuté mýdlo? Pravděpodobně plastová nádoba, která je polepená pogumovaným papírem a tím pádem nebude možné ani recyklovat. Co ale zůstane po tuhém a zároveň přírodním mýdle s aktivním uhlím? Papír. Obyčejný papír, který klidně můžete separovat dál. Super, že?

9. Konjac houba na obličej namísto odličovacích tamponů

Odličovací tampony jsou většinou dámskou záležitostí. To však nemění nic na tom, že se nejedná o ekologický produkt. Nejsou ani rozpustné ve vodě a dokonce se nedají používat opakovaně. Přírodní konjac houba v sobě zahrnuje vše, co odličovací tampony nemají. Jsou přírodní, nepřibarvované, kompostovatelné a vydrží několik týdnů.

10. Džbán na vodu vyrobený na Slovensku

Většina plastových džbánů na vodu obsahuje druh nebezpečného plastu, který jsme uváděli i u bodu č. 3 – bisfenol. Ten se používá například jako nátěr na vnitřní stranu plechovek a lahví, aby zajistily jejich delší životnost. Naše skleněné karafy jsou vyrobeny ekologickou cestou a neobsahují žádné olovo ani znečišťující toxiny. Plus jsou stylové, hezké a vyrobeny na Slovensku.

+ 1. Vzdělávání se v oblasti eko životního stylu

Všimli jste si, že neskutečné množství odpadu, které je důsledkem našeho životního stylu, ničí planetu a lidské zdraví? Musíme dodat, že čím více nakupujeme, tím více jsme nuceni vydělávat a čím více věcí vlastníme, tím máme větší strach z jejich ztráty. Do určité míry je to normální, ale proto je důležité se v rámci “zerowaste” životního stylu vzdělávat. Zkuste začít příručkou od Bey Johnsonové: Domácnost bez odpadu.

Přidat komentář