Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Několikrát jsme vám již nabídli ekologičtější alternativy, jak nahradit každodenní, jednorázové, plastové výrobky. Jistě jste si všimli. že často tyto alternativy obsahují bambus. A proč? Protože je jednoduše ekologický, přírodní a zero waste. V článku vám proto nabízíme 7 zajímavostí, které o tomto zázraku přírody potřebujete vědět. Také se podíváme na to, co má společného s e-shopem Binchio. A také přiznáváme, že do bambusu jsme jednoduše „zamilovaní“. Je podle nás prostě krásným materiálem. 

Takhle na začátku vám chceme ještě říci jednu velmi důležitou věc. Bambus neskutečně rychle roste. Dokonce je proto zapsán v Guinessově knize rekordů. Totiž za den dokáže narůst při ideálních podmínkách až 91 cm.

1. Co to vlastně bambus je?

Bambus je tráva. Má podzemní stonky, stejně jako ostatní druhy trav. Jeho vlákna jsou odolná a pevná, ale zevnitř jsou pružnější a měkčí. Právě proto jsme si dlouhou dobu mysleli, že se jedná o strom. Uvnitř je ovšem bambus dutý. Přesto působí jako dřevo, proto je poměrně často se stromy zaměňován.

2. Bambus jako železná ocel.

Aby tráva někdy nahradila beton, železo nebo ocel? Ano, díky bambusu je to možné. Dokonce to je také velmi praktické a víceúčelové. Bambus totiž nepohlcuje teplo, takže může sloužit i jako přírodní klimatizace, tedy zejména v létě. A jelikož je materiálově pružnější a lehčí, mnohem jednodušeji se s ním pracuje.

3. Bambus jako nábytek? Proč ne.

Z této úžasné rostliny můžeme vytvořit různé druhy dekorací či nábytku. Protože má hladký povrch, velmi snadno se z něj utírá prach. A to ocení určitě každý. Vyrábějí se z něj například postele, skříně, stoly, židle, jednoduše vše, čím můžete nahradit klasické dřevo, plast a klidně i sklo.

I takhle například může vypadat bambusová chatka. Necháte se inspirovat?

4. Součástí Vašeho jídelníčku může být také bambus.

Věděli jste, že bambus můžete bez problémů konzumovat? Vlastně to také dává logiku, protože je rostlina. Je typický zejména pro asijské země. Například v Číně, Koreji nebo Japonsku z jeho listů vyrábějí čaj. Jeho plody se zase nejčastěji suší a následně melou na mouku. Nuže a bambusové výhonky možná znáte. Ty jsou neodmyslitelnou součástí téměř každé asijské restaurace. Zároveň je to jediný druh potravy i pro pandy.

5. Bambus zachraňuje naše životní prostředí

Máme pro Vás vynikající zprávu. Bambus snižuje uhlíkovou stopu! Víte proč? Protože dokáže vyprodukovat mnohem více kyslíku než stromy a kromě slunce a občasné závlahy v podobě deště nevyžaduje žádnou jinou péči. Netřeba ho stříkat žádnými pesticidy na rozdíl od jiných rostlin, jak uvádíme v našem článku. A víte v čem je bambus úžasný? Že do sebe absorbuje až čtyřikrát více oxidu uhličitého. Och, jak perfektně by se muselo dýchat v bambusovém lese!

Náš šéf, Milan, v létě navštívil bambusový les v nejstarší botanické zahradě v Evropě. Nachází se v Pise v Itálii.

6. Bambus je 100% zerowaste

Co uděláte s naším bambusovým zubním kartáčkem, když ho již přestanete používat? Odřízněte jí štětinky a rukojeť například hoďte do kompostu, nebo klidně spalte. To samé můžete udělat s každou jednou bambusovou věcí. Samozřejmě pokud jí nenajdete druhotné využití. Například zubní kartáček ještě před vyhozením použijte na čištění bot nebo ne až tak snadno dostupných míst v domácnosti.

7. Co má společného bambus a Binchio?

Na našem e-shopu Vám nabízíme různé ekologické výrobky, jejichž součástí je také bambus. Například: skleněná termoska Binchio s bambusovým uzávěrem. Dále u nás můžete nalézt i jiné výrobky našich přátel a kolegů – slovenské značky Mobake. Například zmiňované zubní kartáčky spolu s bambusovým obalem, či ekologické vatové tyčinky do uší.

Na obrázku můžete vidět naši skleněnou termoláhev s bambusovým víkem, díky kterému se Vám voda v létě neohřeje a v zimě zase rychle neochladí.

Tak co říkáte na bambus? Za nás v Binchio je to samozřejmě kromě filtračního uhlí, materiál budoucnosti. Už jen díky tomu, že jeho samotné pěstování je šetrné k přírodě. Což je jednou z nejdůležitějších věcí.

Rada na závěr. Při nejbližším nákupu zvažte, zda si danou věc víte/chcete zakoupit v ekologičtější například bambusové variantě. Nebojte se, díky jeho ultrarychlému růstu budou mít i pandy pořád co jíst.

Přidat komentář