Slyšeli jste už o aktivním uhlí binchotan? Tato malá filtrační tyčinka dělá s vodou opravdu veliké divy. 🙂 Binchotan je 100% přírodní, ekologicky šetrný a levný způsob filtrace a zároveň mineralizace domácí pitné vody. Původně binchotan pochází z Japonska, kde se jako filtr vody používá již po staletí. Z Japonska se pak binchotan postupně rozšířil do jiných zemí Asie (např. Vietnam) a pak do celého světa. Dnes jde o velice oblíbený způsob přírodní filtrace vody, i když u nás pořád poměrně málo známý. To se pokusíme napravit tímto příspěvkem, který obsahuje jak komplexní pohled na binchotan jakožto filtr vody, tak i jeho srovnání s jinými filtry (např. Brita konvice, filtry na bázi reverzní osmózy, kámen šungit a další).
V čem je tedy aktivní uhlí z binchotanu jedinečné oproti jiným způsobům filtrace vody?
1. Binchotan vodu nejen velice efektivně filtruje, ale také vylepšuje její chuť
Filtrační tyčinka z binchotanu absorbuje chlór, drobné nečistoty, chemikálie a také těžké kovy (např. olovo). Tím rapidně zvyšuje nejen kvalitu pitné vody, ale i to, jak chutná. Znáte chlorovou pachuť kohoutkové vody? Nebo nepříjemně „tvrdou“ vodu? Binchotan dokáže rychle napravit jedno i druhé. Binchotanová tyčinka vodu čistí formou tzv. adsorpce, což je přitahování a následné nabalování nečistot do pórů aktivního uhlí (více o tom, jak adsorpce funguje, si můžete přečíst v našem článku Aktivní uhlí binchotan a věda). Mimochodem, věděli jste, že jedna průměrná binchotanová tyčinka disponuje adsorbční plochou deseti fotbalových hřišť?
Jste skeptičtí? Tak se přesvědčte na vlastní oči. Ponořte tyčinku do vody. Prakticky ihned kolem ní uvidíte obrovské množství bublinek. Když tyčinku vnoříte do převařené vody (což je zapotřebí dělat jednou za 14 dnů), je proces adsorpce ještě viditelnější. Uvidíte, jak vzniká kolem tyčinky ponořené v pánvi s horkou vodou rychlé víření vody. Malý vír vtahuje všechnu vodu směrem k tyčince.
Voda s binchotanem chutná znatelně jinak, lépe. Je lahodnější, „mělčí“ a tak nějak přírodnější. Změna chuti je způsobena jednak adsorpcí nečistot a jednak obohacením vody o užitečné stopové minerály (viz následující bod).
Rozdíl v kvalitě a chuti vody lze rozeznat dle vědeckých studií, již po 60 minutách působení binchotanu. Dle vědců je pak optimální doba pro působení binchotanu na vodu 120 minut.
2. Binchotan mineralizuje
Uhlí binchotan přirozenou filtrací promění mdlou vodu z kohoutku tak, že chutná skvěle a svěže. Tyčinka navíc pozvolna uvolňuje do vody užitečné minerály jako draslík nebo hořčík, čímž vylepšuje jak kvalitu, tak i chuť vody.
V tomto směru je binchotan zcela jedinečný oproti drahým osmotickým filtračním zařízením, která vodu sice zcela vyčistí od škodlivin, ale zároveň z ní odeberou veškeré minerály.
3. Binchotan harmonizuje pH vody
Účinky binchotanu ve vztahu k pH vody je nejlepší popsat ve srovnání s dalším přírodním filtrem – šungitovým kamenem. Přírodní šungit (tedy „šungitové kamínky”, nikoliv komplexní šungitový filtr vody, který obsahuje další přidané minerály) není obecně určen k dennímu popíjení vody pro účely dodržování pitného režimu, jelikož snižuje pH vody a dělá vodu kyselou. Naproti tomu binchotan tyto účinky na vodu nemá, právě naopak, pH vody jenom trošku balancuje směrem k lehce vyšší zásaditosti.
Pro srovnání, doporučené pH pitné kohoutkové vody je 7,2 až 7,3, tedy jenom mírně zásadité, což vychází z pH tělesných tekutin (krev atd.) v prostředí lidského organismu. Šungitová voda může mít pH kyselé až kolem 3. Binchotan jenom jemně navýší pH vody, např. do 8. Z uvedeného vyplývá, že vodu s binchotanem lze popíjet celý den, ale šungitovou vodu nikoliv.
Binchotan má tedy alkalizující účinky na vodu. Vytváří tzv. „živou vodu“, která má množství zdravotních benefitů. Taková voda nám z kohoutků zatím rozhodně neteče. 🙂 Ani se nedá koupit, musíte si ji připravit.
4. Binchotan je zero waste: je 100% přírodní a nevytváří žádný odpad
Kohoutková voda je problematická z hlediska její kvality, jak jsme podrobně vysvětlovali v článku pro Yogapont.cz. Proto mnoho lidí sáhne po balené vodě. Kupování balených lahví ale škodí planetě, a to zásadním způsobem. Miliony či miliardy lahví končí každý rok ve vodních tocích a oceánech. Podívejte se třeba, jak vypadá řeka plastů protékající filipínskou metropolí Manila. Opravdu smutný pohled.
S binchotanem můžete dát navždy sbohem pravidelnému kupování balené pitné vody v plastových lahvích. A také vytváření odpadu ve formě použitých plastových filtračních vložek, filtrujete-li vodu s pomocí filtračních konvic.
Poté, co binchotan naplní svou filtrační kapacitu (obvykle vydrží 4 měsíce), mu hravě najdete nové formy využití. Stačí ho umístit do lednice nebo botníku, kde bude dál sloužit jako pohlcovač pachů. Nebo ho využijete jako hnojivo pro svou pokojovou rostlinku. Taky je to hezká dekorace do akvária či florária.
5. Absolutní flexibilita a jednoduchost
Binchotan není vázán na jedno místo (jako např. filtry reverzní osmózy). Prostě tyčinku vhodíte do karafy s vodou. Rovněž si tyčinku můžete vhodit do své příruční lahve s vodou a vzít s sebou na výlet či do práce. Nebo si ho vzít do kavárny či co-workingu, kde daný den pracujete.
6. Binchotan je cenově výhodný
Aktivní uhlí binchotan je skvělou eko-friendly alternativou k drahým umělým zařízením na filtraci vody. Pokud jde o poměr „cena-výkon“, je dle našeho názoru nejlepším řešením pro filtraci vody. Například jedna tyčinka aktivního uhlí Binchio vydrží v průměru 4 měsíce. S ročním balením Binchio 365 tedy filtrujete vodu jenom za 2 Kč denně.
7. Binchotan je tradice ověřená časem
Jak jsme naznačili již v úvodu, binchotan se jakožto filtr využívá v Japonsku již od 17. století. Jeho výroba je velice složitým řemeslným procesem. Nepředstavujte si pásovou výrobu někde ve fabrice. Binchotan se vyrábí v hliněných pecích obvykle na venkově a výroba jedné šarže trvá přibližně 10 dnů. Výrobní postup se odevzdává z generace na generaci. Kvalita binchotanu je tedy ověřena staletími praxe japonských řemeslníků.
8. Binchotan eliminuje elektrosmog
Binchotan funguje jako pohlcovač elektrického záření a můžete si jej umístit např. vedle počítače, podobně jako to dělá většina lidí s kaktusem. Binchotan vytváří kolem sebe „dobrou energii“ tím, že uvolňuje do okolí záporné ionty, tedy částice, které obsahují záporný elektrický náboj (podobný náboj vzniká např. během bouřek nebo při nárazech vln o skály, což je důvod, proč se třeba na pláži nebo po dešti cítíme tak dobře).
9. Binchotan má bohaté druhotné využití
Kromě filtrace vody má binchotan další praktické formy využití v domácnosti – jako pohlcovač pachů, hnojivo pro pokojové rostlinky či pohlcovač elektrosmogu. Mnozí jej proto umisťují vedle elektronických zařízení (wifi router, monitor atd). Další uživatelé zase preferují estetické upotřebení binchotanu (poté, co se naplnila jeho filtrační kapacita ve vodě) a použijí jej jako přírodní dekoraci ve své knihovně nebo akváriu.
10. Binchotan je aktivním uhlím nejvyšší kvality
Filtrační vložky u filtrů typu Brita je nutné měnit každé 1–2 měsíce. Aktivní uhlí Binchotan vydrží minimálně mnohem déle. Binchotan je rovněž uhlím nejvyšší kvality. Díky náročnému výrobnímu postupu obsahuje až neuvěřitelných 95 i více % uhlíku (běžné aktivní uhlí do vody obsahuje kolem 75 % uhlíku). Tato koncentrace zabezpečuje nejvyšší standard filtrace vody.
Bonus: Binchotan je krásný estetický doplněk
Krásná struktura dřeva vytváří kolem vody v karafě nebo lahve „přírodnější“ dojem. Pití vody s binchotanem má tedy rozměr navíc – je to malý estetický zážitek, který vám přináší i dobrý pocit, že děláte pro své zdraví něco navíc. V hezké skleněné karafě vypadají tyčinky opravdu mimořádně.
Závěr
Abychom to shrnuli, aktivní uhlí binchotan je zřejmě jediný přírodní filtr vody, který nevytváří vůbec žádný odpad a má opravdu bohaté sekundární využití. Co je nejdůležitější, tyčinka z binchotanu adsorbuje z vody chlór, chemikálie, drobné nečistoty a také těžké kovy. A dělá to opravdu dobře, díky neuvěřitelně bohaté struktuře mikropórů a koncentraci uhlíku až do 99 %. Vodu zároveň obohacuje o užitečné minerály jako hořčík či draslík. A navíc v karafě či lahvi moc hezky vypadá. 🙂