Košík

Uhlí Binchotan vzniká během náročné řemeslné výrobní procedury. Výsledkem je vznik uhlí nejvyšší kvality s extrémně pórovitou strukturou povrchu, která je schopna efektivně absorbovat nečistoty ze svého okolí. Binchotanové uhlí se tradičně vyrábí z pomalu rostoucí japonské odrody dubu jménem Ubame (Quercus phillyreoides). Nicméně v důsledku rostoucí globální poptávky po Binchotanu se v současné době zejména z ekologických důvodů (aby nedošlo k nadměrné těžbě japonského dubu, který běžně neroste v jiných zemích Asie) využívá také obdobně kvalitní dřevo Eukalyptu. Větve Ubamského dubu (nebo Eukalyptu) jsou pevně svázané do stohů a umístěné do pece těsně vedle sebe. Následně probíhá jejich pomalé zahřívání s minimálním přísunem kyslíku do pece.

Po celé generace byla výrobní procedura uhlí Binchotanu přísně střežena jako tajemství řemeslníků z Kishu. Dnes už ji známe docela podrobně, jelikož  je často přemetem certifikace kvality.

Dřevěné větve se zahřejí na přibližně 200 °C a nechají se po dobu přibližně 120 hodin doutnat. Teplota v peci se poté zvýší na 600 °C tempem 40 °C/hod. Nakonec se prudce zvýší na přibližně 1000°C tempem 50 °C/min. Pro srovnání – běžné uhlí se vyrábí při teplotách kolem 500°C. Uhlí se z peci rychle vybírá po 2 hodinách zahřívání v teplotě 1000 ° C. Ihned se zahází vlhkou směsicí popela, jílu a písku. Tato poslední fáze výroby (rozžhavení uhlí na teplotu 1000 stupňů Celsia a specifické uhašení) je zcela specifická právě pro uhlí Binchotan. V důsledku tohoto postupu je Binchotan pokrytý jemném bílým popraškem a proto se zvykne označovat jako „bílé uhlí“. Pece provozují zkušení řemeslníci, kteří velmi pečlivě kontrolují rychlost změny teploty a vyráběné bílé uhlí se prodává na mezinárodní úrovni v souladu se standardy kvality pro tento produkt. Dodavatelé Binchio rovněž disponují certifikáty výroby, původu a kvality binchotanového uhlí.

Milan Suchý

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář