Skip to main content

Pití balené vody zanechává po splnění svého účelu – hydratace žíznivého lidského jedince – po sobě trvalou stopu. Plastovou láhev.

Vliv balené vody na životní prostředí

Věděli jste, že lidské tělo je složeno z 60 – 80% vody (dle toho, o jaký orgán, tkanivo atd. jde)? Naše planeta Země má o něco navrch, je tvořena až 71% vody. Není pochyb o tom, že voda znamená život a potřebujeme ji ke každodennímu přežití i k udržení celkové existence na Zemi. O to více udivující je skutečnost, že ve 21. století se nejčastěji k našemu zdroji přežití dostáváme právě způsobem, který naše životní prostředí přímo poškozuje.

Voda balená v plastových lahvích dnes představuje globální problém a zanechává výraznou ekologickou stopu na životním prostředí. Odpadem trpí nejen zemský povrch, ale hlavně moře a oceány. Každý rok přibude v mořích odhadem 8-12 mil. tun odpadu z plastů. Postupně se dostáváme do bodu, kdy v mořích bude plavat více plastů než ryb.

Na mořském dně hraje prim v plastovém odpadu právě plastová láhev a víčky. Recyklace plastů zatím nepřináší své výsledky – podle statistik se správně vyrecykluje pouze jedna ze šesti plastových lahví. Kromě plastů v moři je pro životní prostředí zátěží také samotná výroba plastových lahví. K produkci se používají vedlejší produkty ropy a tak vzniká další odpad.

Plastové láhve jsou bezpečné a zdravotně nezávadné, avšak neměli byste na své nápoje používat PET láhve opakovaně. Plastové láhve jsou určeny pro jednorázové použití, a pokud je používáte častěji (anebo např. láhev s vodou vystavujete vysokým teplotám), riskujete uvolňovaní škodlivých ftalátů a BPA i tzv. mikroplastů ve své vodě. Nejvhodnější nádoba pro vaši vodu je hlavně ekologické sklo nebo nerez.

Značka Binchio a problém balené vody

Během cestování ostrovy Kambodže jsme si s manželkou uvědomili, jak obrovský problém představuje odpad ve formě balených lahví na vodu. Na ostrovech prakticky neexistovala řádná infrastruktura pro nakládání s odpady. Pitnou vodu jsme si museli kupovat v balených lahvích po celou dobu pobytu. Chutnala hrozně. Ale ještě více nám vadila ta hromada zbytečného odpadu, kterým jsme zatížili tyto nádherná místa s tropickými koraly a deštnými lesy.🌍⁠

Celý příběh o vzniku značky Binchio nalezneš tady na našem Instagramu.

Proč lidé pijí balenou vodu?

Povědomí o ničivém vlivu plastových lahví se zvyšuje, ale přesto se stále najdou tací, kteří dávají přednost balené vodě před vodou z kohoutku. Voda z plastové láhve jim chutná víc, považují ji za bezpečnější než vodu z vodovodu, umí snadno identifikovat její zdroj a také zvyšuje jejich pohodlí, jelikož si kdykoli mohou dopřát vychlazenou vodu „se značkou“.

Ročně se po celém světě vypije až 200 000 000 000 litrů balené vody. Ale je balená voda opravdu kvalitnější než voda z kohoutku?

Také o tom diskutoval zakladatel Binchio, Milan Suchý, v rozhovoru pro Enviweb (poslední otázka).

Je balená voda oproti vodě z kohoutku kvalitnější?

Odborníci doporučují vypít 2,5 až 3 litry čisté vody denně. I když je to někdy obtížné, voda je zodpovědná za správné fungování celého našeho organismu, a proto by nás měla doprovázet při každém kroku. Na toto vsadili i největší výrobci balené vody, jejichž byznys s vodou v plastové láhvi vynáší miliardy eur…

Voda z kohoutku je odborníky často považována za bezpečnější, protože jde o častěji testovanou vodu. Avšak mnohým voda z vodovodu prostě nechutná – překáží jim pachuť chlóru, pocit “tvrdé” vody nebo mdlá chuť.

Vychutnejte si svěží a čistou vodu s pocitem, že po vás nezůstává zbytečný plast!

Byl váš důvod ke koupi balené vody v plastových lahvích právě její chuť? I voda z kohoutku může chutnat! Po použití Binchio aktivního uhlí bude mít lahodnou, svěží a přírodní chuť. Snadno a jednoduše si ji přefiltrujete doma nebo kdekoli na cestách.

Aktivní uhlí Binchio se snadno používá, je snadno přenosné a vždy po ruce. Stačí ho pouze vhodit do nádoby s vodou nebo sklenice. Pak si už můžete vychutnávat svůj vytoužený doušek čisté vody, jejímž poznávacím znamením je lehkost a svěžest.

Tento krásný Refill point😍 s našimi filtračními tyčinkami najdete v bezobalové prodejně Kohoutek ve dvoře v Praze na Kobylisích u metra. Své láhve si v obchodě můžete doplnit přímo z barelu, a to vodou přefiltrovanou přes aktivní uhlí Binchio💦. Když vám voda s Binchio bude chutnat, můžete si rovnou s sebou pár tyčinek odnést.👍😉

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář