Skip to main content

Aktivní černé uhlí je jemný černý prášek bez zápachu, který se často používá při problémech s předávkováním. Jeho vlastnost adsorbovat toxiny má širokou škálu léčebných a kosmetických využití.

Článek je aktualizován k 23.2.2024

Co se v článku dozvíte:

  • co je aktivní uhlí,
  • jaké jsou účinky aktivního uhlí (jak funguje) – zdraví ledvin, filtrace vody, střeva a další oblasti,
  • způsoby použití aktivního uhlí – výrobky s ingrediencí aktivního uhlí a jak je aplikovat.

Co je aktivní uhlí?

Aktivní uhlí není stejná látka jako ta, která se nachází např. v uhlíkových cihlách nebo ve spálených kouscích jídla. Aktivní uhlí totiž vzniká specifickým způsobem – systematickým přehříváním přírodních zdrojů uhlíku, jako je dřevo na vysoké teploty s minimem kyslíku. Tato výroba aktivního uhlí způsobuje, že vzniká extrémně adsorpční a porézní materiál, což mu umožňuje vázat na sebe mikročástice – molekuly, ióny nebo atomy. Tímto způsobem je i odstraňuje z rozpuštěných látek (např. z vody).

Výroba aktivního uhlí spočívá v zahřívání materiálů bohatých na uhlík, jako jsou dřevo, rašelina, kokosové skořápky nebo piliny, na velmi vysoké teploty.

Tento “aktivační” proces zmenšuje velikost pórů v dřevěném uhlí a vytváří více otvorů v každé molekule, čímž zvyšuje její celkový povrch. Výsledkem je, že jedna čajová lžička plná aktivního uhlí má větší plochu než fotbalové hřiště.

Výroba aktivního uhlí

Výroba aktivního uhlí spočívá v zahřívání materiálů bohatých na uhlík, jako jsou dřevo, rašelina, kokosové skořápky nebo piliny, na velmi vysoké teploty a s minimálním přístupem kyslíku.

Možné použití aktivního uhlí

Aktivní uhlí se nepoužívá pouze na nouzové ošetření předávkování nebo otravy. Kvůli jeho silným vlastnostem odstraňovat toxiny nachází uplatnění při léčbě stále rostoucího seznamu stavů. Dnes již existují výzkumy i laboratorní studie, který objasňují, jaké jsou výhody aktivního uhlí. V poslední době se na trhu objevuje mnoho nových výrobků či “vychytávek” s ingrediencí aktivního uhlíbělící zubní pasty, ústní vody, zubní kartáčky s vlákny obsahujícími aktivní uhlík, zubní nitě, Konjac houbičky, mýdla, luxusní osušky či dokonce detox nápoje s aktivním uhlím. Všechny tyto výrobky fungují stejně – spoléhají se na základní chemické principy aktivního uhlí.

aktivní uhlí binchotan

 Vědecké zkoumání povrchu aktivního uhlí binchotan určeného pro filtraci vody pod mikroskopem ukazuje jeho extrémně pórovitou strukturu.

Některá použití aktivního uhlí s určitými vědeckými důkazy zahrnují:

1. Aktivní uhlí a zdraví ledvin

Aktivní uhlí může pomoci při stimulaci ledvin tím, že odfiltruje nestrávené toxiny a léky. Aktivní uhlí se jeví jako obzvláště účinné při odstraňování toxinů pocházejících z močoviny, hlavního vedlejšího produktu trávení bílkovin. Některé studie na zvířatech ukazují, že aktivní uhlí může pomoci zlepšit funkci ledvin a snížit gastrointestinální poškození a zánět u osob s chronickým onemocněním ledvin.

Studie:

Protective effect of activated charcoal against progression of chronic kidney disease: A randomized clinical study – PMC (nih.gov) 

Cílem této studie bylo zjistit, zda suplementace aktivním uhlím může snížit uremické toxiny u pacientů s terminálním onemocněním ledvin.

2. Střeva – prášek s aktivním uhlím dokáže narušit střevní plyny

Černý prášek z aktivního uhlí zastaví toxiny v žaludku tím, že je na sebe naváže. Tělo není schopno absorbovat dřevěné uhlí, a tak toxiny, které se vážou na dřevěné uhlí, opouštějí tělo ve výkalech.

Prášek s aktivním uhlím dokáže narušit střevní plyny. Kapaliny a plyny zachyceny ve střevě mohou snadno procházet přes miliony malých otvorů v aktivním uhlí a tento proces je může neutralizovat. Skupina Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) uvádí, že existuje dostatek důkazů na podporu používání aktivního uhlí na snížení nadměrné akumulace plynů. Není stanoven způsob, jak používat aktivní uhlí na střevní plyny, ale EFSA doporučuje užít nejméně 1 g 30 minut před a po každém jídle.

Studie: Activated charcoal related health claims | EFSA (europa.eu)

káva s aktivním uhlím

V posledním období se na trhu objevují i ​​”vychytávky” s ingrediencí aktivního uhlí – např. black latte. Všechny výrobky tohoto typu se spoléhají na základní chemické principy aktivního uhlí.

3. Filtrace vody pomocí aktivního uhlí

Lidé již dlouho používali aktivní uhlí do vody jako přírodní filtr – čistič vody. Stejně jako ve střevech a žaludku může aktivní uhlí interagovat s různými toxiny, léky, viry, bakteriemi, plísněmi a chemikáliemi nacházejícími se ve vodě a adsorbovat je.

Filtrace vody přes aktivní uhlí se využívá i v komerčních zařízeních, jako jsou úpravny vody a centra odpadového hospodářství, kde se často používají granule aktivního uhlí pro jednu část procesu úpravy vody na pitnou. Desítky produktů na filtraci vody jsou určeny i pro domácí použití. Na čištění vody od toxinů a nečistot se používají např. binchotanové tyčinky.

Lidé již dlouho používali aktivní uhlí jako přírodní vodní filtr. Stejně jako ve střevech a žaludku může aktivní uhlí i ve vodě interagovat s různými toxiny, léky, viry, bakteriemi, plísněmi a chemikáliemi a adsorbovat je.

4. Léčba průjmu s aktivním uhlím

Vzhledem k jeho použití jako gastrointestinálního absorbentu při předávkování a otravách, může aktivní uhlí pomoci i při léčbě průjmu. V nedávných studiích o použití aktivního uhlí při průjmech dospěli vědci k závěru, že je možné zabránit bakteriím a lékům, které mohou způsobit, že se průjem vstřebává do těla, a to tak, že jejich zachytí na pórovitém strukturovaném povrchu. Vědci poukazují na to, že aktivní uhlí mělo méně vedlejších účinků, zejména ve srovnání s běžnými léky proti průjmu

Studie: Activated Carbon for Sepsis Prevention and Intervention: A Modern Way of Utilizing Old Therapies (mdpi.com)

5. Aktivní uhlí na bělení zubů a zdraví ústní dutiny – ano či ne?

Desítky výrobků na bělení zubů obsahují aktivní uhlí. Mnoho výrobků na zdraví ústní dutiny, které obsahují aktivní uhlí, tvrdí, že mají různé výhody, například:

  • antivirový,
  • antibakteriální,
  • protiplísňový,
  • detoxikační.

Zde mohou být důležité vlastnosti aktivního uhlí adsorbovat toxiny, ale neexistuje významný výzkum, který by podporoval jejich použití na bělení zubů nebo na zdraví ústní dutiny. Vše jsem shrnuli v článku Zubní pasta na bělení zubů s aktivním uhlím – ano či ne? Zatím vědci převážně uvádějí, že není dostatek laboratorních nebo klinických údajů ke stanovení bezpečnosti a účinnosti aktivního uhlí na bělení zubů nebo na zdraví ústní dutiny.

Zatím neexistuje významný výzkum, který by podporoval použití aktivního uhlí na bělení zubů nebo na zdraví ústní dutiny.

6. Kosmetika s aktivním uhlím

Vědci uvedli, že aktivní uhlí může pomoci dostat na povrch pokožky mikročástice, jako jsou nečistoty, prach, chemikálie, toxiny a bakterie, aby se usnadnilo jejich odstranění. Současný trh nabízí několik variant kozmetiky s aktivním uhlím, jež využívají detoxikační účinky aktivní uhlí pro čištění pleti. Např. černé mýdlo na obličej s aktivním uhlím a Konjac houba, které jsou vhodné i pro běžné denní použití. Podobný, nebo dokonce ještě lepší čistící efekt poskytuje pleťová maska z černého uhlí. Doporučuje se ji přikládat na obličej, pokud máte mastnou a problematickou pleť, nebo v případě tvorby akné. Pleťová maska ​​z aktivního uhlí dokáže vaši pleť skutečně do hloubky vyčistit.

Čistící efekt na obličej má pleťová maska anebo černé mýdlo z černého uhlí.

Po celém světě mnoho různých odborníků v tradiční medicíně používá prášek z aktivního uhlí vyrobený z kokosových skořápek k léčbě stavů měkkých tkání, jako jsou kožní infekce. Aktivní uhlí může mít antibakteriální účinek tím, že absorbuje škodlivé mikroby z ran. Některé výrobky s aktivním černým uhlím určené k ošetření pleti jsou komerčně dostupné.

7. Deodoranty s aktivním uhlím

Široce dostupné jsou i různé deodoranty s aktivním uhlím. Dřevěné uhlí může adsorbovat pachy a škodlivé plyny, proto je ideální jako deodorant v podpaží, botách a ledničkách. Uvádí se také, že aktivní uhlí je schopné adsorbovat přebytečnou vlhkost a regulovat úroveň vlhkosti na mikroúrovni. Navíc aktivní uhlí pohlcuje nepříjemné pachy.

8. Přírodní pohlcovače pachů z bambusového aktivního uhlí

Velmi efektivním pohlcovačem pachu je bambusové aktivní uhlí. Přírodní bambusové čističe vzduchu s aktivním uhlím obsahují právě toto vysoce efektivní bambusové uhlí. Díky vysoké teplotě během procesu aktivace má ještě větší povrchovou plochu – 380 m2/g a tím pádem i lepší schopnosti vázat zápachy na celém povrchu. Elegantní sáčky ze 100% bavlny zapadnou stylově do vaší domácnosti. Hodí se do uzavřených prostor, jako jsou botníky, auta či skříňky. Sáček poslouží také jako pohlcovač pachů na wc. Čistič schováte všude tam, kde se obáváte vzniku nepříjemného pachu, využijete jej i jako pohlcovač pachu do auta, stačí ho hodit do kufru či pod sedátko. Pravidelně je můžete reaktivovat: stačí je na 3 hodiny z každé strany vystavit slunečnímu záření.

9. Aktivní uhlí jako substrát pro rostlinné terárium

Aktivní uhlí je také oblíbeným materiálem při tvorbě rostlinných terárií. Využívá se zejména při vytváření tzv. falešného dna uzavřených terárií. Aktivní uhlí plní v uzavřeném rostlinném teráriu funkci spodní drenážní vrstvy, která nahrazuje přirozený mechanismus regulace vody a vzduchu v přírodních ekosystémech. Zachycuje přebytečnou vodu z vrchní části terária, čistí tuto vodu od toxických látek, plísní i zápachů. Rovněž napomáhá udržovat v teráriu čistší vzduch.

Drobné kousky aktivního uhlí tvoří společně s kamínky tzv. falešné dno, tedy spodní vrstvu v našem uzavřeném lesním teráriu.

Chcete dostávat podobné kvalitní články přímo do vašeho emailu? Přihlaste se na odběr tady.

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář