Aktivní černé uhlí je jemný černý prášek bez zápachu, který se často používá při problémech s předávkováním. Jeho vlastnost adsorbovat toxiny má širokou škálu léčebných a kosmetických využití.
Co je aktivní uhlí?
Aktivní uhlí není stejná látka jako ta, která se nachází např. v uhlíkových cihlách nebo ve spálených kouscích jídla. Aktivní uhlí totiž vzniká specifickým způsobem – systematickým přehříváním přírodních zdrojů uhlíku, jako je dřevo. Tato výroba aktivního uhlí způsobuje, že vzniká extrémně adsorpční materiál, což mu umožňuje vázat na sebe molekuly, ióny nebo atomy. Tímto způsobem je i odstraňuje z rozpuštěných látek (např. z vody).
Výroba aktivního uhlí spočívá v zahřívání materiálů bohatých na uhlík, jako jsou dřevo, rašelina, kokosové skořápky nebo piliny, na velmi vysoké teploty.
Tento “aktivační” proces zmenšuje velikost pórů v dřevěném uhlí a vytváří více otvorů v každé molekule, čímž zvyšuje její celkový povrch. Výsledkem je, že jedna čajová lžička plná aktivního uhlí má větší plochu než fotbalové hřiště.

Výroba aktivního uhlí spočívá v zahřívání materiálů bohatých na uhlík, jako jsou dřevo, rašelina, kokosové skořápky nebo piliny, na velmi vysoké teploty.
Možné použití aktivního uhlí
Aktivní uhlí se nepoužívá pouze na nouzové ošetření předávkování nebo otravy. Kvůli jeho silným vlastnostem odstraňovat toxiny nachází uplatnění při léčbě stále rostoucího seznamu stavů. Dnes již existují výzkumy i laboratorní studie, který objasňují, jaké jsou výhody aktivního uhlí. V poslední době se na trhu objevuje mnoho nových výrobků či “vychytávek” s ingrediencí aktivního uhlí – bělící zubní pasty či zubní kartáčky, zubní nitě, pleťové masky, mýdla, luxusní osušky či dokonce detox nápoje s aktivním uhlím. Všechny tyto výrobky fungují stejně – spoléhají se na základní chemické principy aktivního uhlí.

Vědecké zkoumání povrchu aktivního uhlí binchotan určeného pro filtraci vody pod mikroskopem ukazuje jeho extrémně pórovitou strukturu.
Některá použití aktivního uhlí s určitými vědeckými důkazy zahrnují:
1. Zdraví ledvin
Aktivní uhlí může pomoci při stimulaci ledvin tím, že odfiltruje nestrávené toxiny a léky. Aktivní uhlí se jeví jako obzvláště účinné při odstraňování toxinů pocházejících z močoviny, hlavního vedlejšího produktu trávení bílkovin. Některé studie na zvířatech ukazují, že aktivní uhlí může pomoci zlepšit funkci ledvin a snížit gastrointestinální poškození a zánět u osob s chronickým onemocněním ledvin.
2. Střevní plyn
Černý prášek zastaví toxiny v žaludku tím, že je na sebe naváže. Tělo není schopno absorbovat dřevěné uhlí, a tak toxiny, které se vážou na dřevěné uhlí, opouštějí tělo ve výkalech.
Prášek s aktivním uhlím dokáže narušit střevní plyny. Kapaliny a plyny zachyceny ve střevě mohou snadno procházet přes miliony malých otvorů v aktivním uhlí a tento proces je může neutralizovat. Skupina Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) uvádí, že existuje dostatek důkazů na podporu používání aktivního uhlí na snížení nadměrné akumulace plynů. Není stanoven způsob, jak používat aktivní uhlí na střevní plyny, ale EFSA doporučuje užít nejméně 1 g 30 minut před a po každém jídle.

V posledním období se na trhu objevují i ”vychytávky” s ingrediencí aktivního uhlí – např. black latte. Všechny výrobky tohoto typu se spoléhají na základní chemické principy aktivního uhlí.
3. Filtrace vody
Lidé již dlouho používali aktivní uhlí do vody jako přírodní filtr – čistič vody. Stejně jako ve střevech a žaludku může aktivní uhlí interagovat s různými toxiny, léky, viry, bakteriemi, plísněmi a chemikáliemi nacházejícími se ve vodě a adsorbovat je.
Filtrace vody přes aktivní uhlí se využívá i v komerčních zařízeních, jako jsou úpravny vody a centra odpadového hospodářství, kde se často používají granule aktivního uhlí pro jednu část procesu úpravy vody na pitnou. Desítky produktů na filtraci vody jsou určeny i pro domácí použití. Na čištění vody od toxinů a nečistot se používají např. binchotanové tyčinky.
Důvěryhodný zdroj zjistil, že vodní filtrační systémy, které využívaly uhlík, odstranili po 6 měsících instalace až 100 procent fluoridu v 32 vzorcích nefiltrované vody.

Lidé již dlouho používali aktivní uhlí jako přírodní vodní filtr. Stejně jako ve střevech a žaludku může aktivní uhlí i ve vodě interagovat s různými toxiny, léky, viry, bakteriemi, plísněmi a chemikáliemi a adsorbovat je.
4. Průjem
Vzhledem k jeho použití jako gastrointestinálního absorbentu při předávkování a otravách, může aktivní uhlí pomoci i při léčbě průjmu. V nedávných studiích o použití aktivního uhlí při průjmech z roku 2017 dospěli vědci k závěru, že je možné zabránit bakteriím a lékům, které mohou způsobit, že se průjem vstřebává do těla, a to tak, že jejich zachytí na pórovitém strukturovaném povrchu. Vědci poukazují na to, že aktivní uhlí mělo méně vedlejších účinků, zejména ve srovnání s běžnými léky proti průjmu
5. Aktivní uhlí na bělení zubů a zdraví ústní dutiny
Desítky výrobků na bělení zubů obsahují aktivní uhlí. Mnoho výrobků na zdraví ústní dutiny, které obsahují aktivní uhlí, tvrdí, že mají různé výhody, například:
- antivirový,
- antibakteriální,
- protiplísňový,
- detoxikační.
Zde mohou být důležité vlastnosti aktivního uhlí adsorbovat toxiny, ale neexistuje významný výzkum, který by podporoval jejich použití na bělení zubů nebo na zdraví ústní dutiny. Zatím vědci převážně uvádějí, že není dostatek laboratorních nebo klinických údajů ke stanovení bezpečnosti a účinnosti aktivního uhlí na bělení zubů nebo na zdraví ústní dutiny.

Zatím neexistuje významný výzkum, který by podporoval použití aktivního uhlí na bělení zubů nebo na zdraví ústní dutiny.
6. Kozmetika s aktivním uhlím
Vědci uvedli, že aktivní uhlí může pomoci dostat na povrch pokožky mikročástice, jako jsou nečistoty, prach, chemikálie, toxiny a bakterie, aby se usnadnilo jejich odstranění. Současný trh nabízí několik variant kozmetiky s aktivním uhlím, jež využívají detoxikační účinky aktivní uhlí pro čištění pleti. Např. černé mýdlo na obličej s aktivním uhlím, které je vhodné i pro běžné denní použití. Podobný, nebo dokonce ještě lepší čistící efekt poskytuje pleťová maska z černého uhlí. Doporučuje se ji přikládat na obličej, pokud máte mastnou a problematickou pleť, nebo v případě tvorby akné. Pleťová maska z aktivního uhlí dokáže vaši pleť skutečně do hloubky vyčistit.

Detoxikační účinky aktivního uhlí naplno využívá např. černé mýdlo na obličej s aktivním uhlím, které je vhodné i pro běžné denní použití.

Čistící efekt na obličej má pleťová maska z černého uhlí.
7. Deodorant
Široce dostupné jsou i různé deodoranty s aktivním uhlím. Dřevěné uhlí může adsorbovat pachy a škodlivé plyny, proto je ideální jako deodorant v podpaží, botách a ledničkách. Uvádí se také, že aktivní uhlí je schopné adsorbovat přebytečnou vlhkost a regulovat úroveň vlhkosti na mikroúrovni.
8. Kožní infekce
Po celém světě mnoho různých odborníků v tradiční medicíně používá prášek z aktivního uhlí vyrobený z kokosových skořápek k léčbě stavů měkkých tkání, jako jsou kožní infekce. Aktivní uhlí může mít antibakteriální účinek tím, že absorbuje škodlivé mikroby z ran. Některé výrobky s aktivním černým uhlím určené k ošetření pleti jsou komerčně dostupné.
9. Substrát pro rostlinné terárium
Aktivní uhlí je také oblíbeným materiálem při tvorbě rostlinných terárií. Využívá se zejména při vytváření tzv. falešného dna uzavřených terárií. Aktivní uhlí plní v uzavřeném rostlinném teráriu funkci spodní drenážní vrstvy, která nahrazuje přirozený mechanismus regulace vody a vzduchu v přírodních ekosystémech. Zachycuje přebytečnou vodu z vrchní části terária, čistí tuto vodu od toxických látek, plísní i zápachů. Rovněž napomáhá udržovat v teráriu čistší vzduch.

Drobné kousky aktivního uhlí tvoří společně s kamínky tzv. falešné dno, tedy spodní vrstvu v našem uzavřeném lesním teráriu.