Jaké jsou výhody binchotanu oproti dalšímu přírodnímu filtru vody – šungitu? V čem je naopak jedinečný šungitový kámen? A co mají šungit a binchotan jako filtry společného? Krátké nastínění této problematiky naleznete v tomto článku.
To nejdůležitější hned úvodem. Šungit a binchotan se částečně liší v účelu použití.
Co mají šungit a binchotan společného a v čem se liší
Šungit a binchotan jsou oba 100% přírodní filtry, jejichž hlavní filtrační složkou je aktivní uhlík. Oba tyto přírodní čističe umějí adsorbovat z vody většinu nečistot (těžké kovy, chlór, dusičnany atd.) Na rozdíl od binchotanu ale přírodní šungit (teď myslíme šungitové „kamínky“, nikoliv komplexní šungitový filtr vody, který obsahuje i další přidané minerály) není obecně určen k dennímu popíjení vody pro účely dodržování pitného režimu, jelikož snižuje pH vody a dělá vodu kyselou.
Pro srovnání, doporučené pH pitné kohoutkové vody je 7,2 až 7,3, tedy jenom mírně zásadité. To vychází z pH tělesných tekutin v prostředí lidského organismu. Šungitová voda může mít pH kyselé až kolem 3. Binchotan jenom jemně navýší pH vody, např. na 8.
Z tohoto důvodu se pití šungitové vody doporučuje spíše pro léčebné účely v rozsahu 1–2 sklenice denně. Pití „kyselé“ šungitové vody může pomoci s léčbou kloubů a svalů či při problémech s trávicí soustavou. Šungitová voda ale není určena pro celodenní pitný režim. Naproti tomu binchotan tyto účinky na vodu nemá, právě naopak, pH vody jenom trošku balancuje směrem k lehce vyšší zásaditosti. Fungování binchotanu ve vztahu k harmonizaci pH vody jsme si sami otestovali s pomocí profesionálního kapesního pH metru. Po 4 hodinách působení binchotanové tyčinky v 1l nádobě s vodou došlo k mírnému navýšení pH vody z hodnoty 7,6 na 7,9 pH.
Z uvedeného vyplývá, že vodu s binchotanem lze popíjet celý den, ale šungitovou vodu nikoliv.
Další klíčovou výhodou binchotanu je jeho přenosnost. Binchotanovou tyčinku stačí vhodit do láhve s vodou a nosit s sebou kdekoliv. Šungitové kamínky jsou mnohem méně flexibilní v tomto ohledu z očividných důvodů.
Naše osobní zkušenosti s používáním šungitu
Níže sdílím svou osobní zkušenost se šungitovými kamínky. Do objevení binchotanu jsem používal pro domácí filtraci vody právě šungit, a to přibližně rok. Vadilo nám s manželkou až přílišné zanesení vody černými částečkami z kamínků. Toto binchotan nedělá, resp. dělá úplně minimálně.
Taktéž nám voda ze šungitu až tolik nechutnala. Její chuť byla až příliš „zemitá“. Chuť bychom popsali jako „blatní, bahenní“, což je velice typický znak tzv. měkké vody s velmi nízkým pH. Naproti tomu binchotanová voda nám přijde zcela lahodná.
Další praktickou nevýhodou šungitu, již jsme neměli rádi, byla délka prvního čištění kamínků. Měli jsme pocit, že trvalo velice dlouho, než se šungit alespoň trochu očistil a byl připraven pro první použití – kupříkladu několik dnů. Toho se s binchotanem nemusíte obávat – stačí jej opláchnout 10 vteřin pod tekoucí vodou a pak už jenom vyvařit a nechat uschnout.