Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Jaké jsou výhody binchotanu oproti dalšímu přírodnímu filtru vody – šungitu? V čem je naopak jedinečný šungitový kámen? A co mají šungit a binchotan jako filtry společného? Krátké nastínění této problematiky naleznete v tomto článku.

To nejdůležitější hned úvodem. Šungit a binchotan se částečně liší v účelu použití.

Co mají šungit a binchotan společného a v čem se liší

Šungit a binchotan jsou oba 100% přírodní filtry, jejichž hlavní filtrační složkou je aktivní uhlík. Oba tyto přírodní čističe umějí adsorbovat z vody většinu nečistot (těžké kovy, chlór, dusičnany atd.) Na rozdíl od binchotanu ale přírodní šungit (teď myslíme šungitové „kamínky“, nikoliv komplexní šungitový filtr vody, který obsahuje i další přidané minerály) není obecně určen k dennímu popíjení vody pro účely dodržování pitného režimu, jelikož snižuje pH vody a dělá vodu kyselou.

Máte-li zájem šungit vyzkoušet, mějte na paměti, že existuje několik druhů šungitu různé kvality a složení. Doporučujeme Karelský šungit.

Pro srovnání, doporučené pH pitné kohoutkové vody je 7,2 až 7,3, tedy jenom mírně zásadité. To vychází z pH tělesných tekutin v prostředí lidského organismu. Šungitová voda může mít pH kyselé až kolem 3. Binchotan jenom jemně navýší pH vody, např. na 8.

Z tohoto důvodu se pití šungitové vody doporučuje spíše pro léčebné účely v rozsahu 1–2 sklenice denně. Pití „kyselé“ šungitové vody může pomoci s léčbou kloubů a svalů či při problémech s trávicí soustavou. Šungitová voda ale není určena pro celodenní pitný režim. Naproti tomu binchotan tyto účinky na vodu nemá, právě naopak, pH vody jenom trošku balancuje směrem k lehce vyšší zásaditosti. Fungování binchotanu ve vztahu k harmonizaci pH vody jsme si sami otestovali s pomocí profesionálního kapesního pH metru. Po 4 hodinách působení binchotanové tyčinky v 1l nádobě s vodou došlo k mírnému navýšení pH vody z hodnoty 7,6 na 7,9 pH.

Z uvedeného vyplývá, že vodu s binchotanem lze popíjet celý den, ale šungitovou vodu nikoliv.

Další klíčovou výhodou binchotanu je jeho přenosnost. Binchotanovou tyčinku stačí vhodit do láhve s vodou a nosit s sebou kdekoliv. Šungitové kamínky jsou mnohem méně flexibilní v tomto ohledu z očividných důvodů.

aktivní uhlí binchotan

Klíčovou výhodou binchotanu je jeho přenosnost. Binchotanovou tyčinku stačí vhodit do láhve s vodou a nosit s sebou kdekoliv.

Naše osobní zkušenosti s používáním šungitu

Níže sdílím svou osobní zkušenost se šungitovými kamínky. Do objevení binchotanu jsem používal pro domácí filtraci vody právě šungit, a to přibližně rok. Vadilo nám s manželkou až přílišné zanesení vody černými částečkami z kamínků. Toto binchotan nedělá, resp. dělá úplně minimálně.

Taktéž nám voda ze šungitu až tolik nechutnala. Její chuť byla až příliš „zemitá“. Chuť bychom popsali jako „blatní, bahenní“, což je velice typický znak tzv. měkké vody s velmi nízkým pH. Naproti tomu binchotanová voda nám přijde zcela lahodná.

Další praktickou nevýhodou šungitu, již jsme neměli rádi, byla délka prvního čištění kamínků. Měli jsme pocit, že trvalo velice dlouho, než se šungit alespoň trochu očistil a byl připraven pro první použití – kupříkladu několik dnů. Toho se s binchotanem nemusíte obávat – stačí jej opláchnout 10 vteřin pod tekoucí vodou a pak už jenom vyvařit a nechat uschnout.

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář