Košík

Binchotan vs. šungit: poznej klíčovou výhodu binchotanu oproti šungitu

Jaké jsou výhody binchotanu oproti dalšímu přírodnímu filtru vody – šungitu? V čem je naopak jedinečný  šungitový kámen? A co mají šungit a binchotan jako filtry společného? Krátké nastínění této problematiky naleznete v tomto článku.

To nejdůležitší chceme sdělit hned úvodem. Šungit a binchotan se částečně liší v účelu použití. Proto je vhodné vyzkoušet doma oba přírodní filtry.

Šungit vs. binchotan

Co mají šungit a binchotan společného – jsou to 100% přírodní filtry, jejichž hlavní filtrační složkou je aktivní uhlík. Oba tyto přírodní čističe umějí adsorbovat z vody většinu nečistot (těžké kovy, chlór, dusičnany atd.) Na rozdíl od binchotanu ale přírodní šungit (tedy šungitové “kamínky”, nikoliv komplexní šungitový filtr vody, který obsahuje další přidané minerály) není obecně určen k dennímu popíjení vody pro účely dodržování pitného režimu, jelikož snižuje pH vody a dělá vodu kyselou. Z tohto důvodu se pití šungitové vody doporučuje spíše pro zdravotní účely, např. 1-2 sklenice denně ale šungitová voda nemá vyplnit celý denní pitný režim. Naproti tomu binchotan tyto účinky na vodu nemá, právě naopak, pH vody jenom trošku balancuje směrem k lehce vyšší zásaditosti.

Pro srovnání, doporučené pH pitné kohoutkové vody je 7,2-7,3, tedy jenom mírně zásadité, což vychází z pH tělesných tekutin (krev atd.) v prostředí lidského organismu. Šungitová voda může mít pH kyselé až kolem 3. Binchotan jenom jemně navýší pH vody, např. na 8.

Z uvedeného vyplývá, že vodu s binchotanem lze popíjet celý den ale šungitovou vodu nikoliv.

Další klíčovou výhodou binchotanu je jeho přenosnost. Binchotanovou tyčinku stačí vhodit do láhve s vodou a nosit s sebou kdekoliv. Šungitové kamínky jsou mnohem méně flexibilní v tomto ohledu z pochopitelných příčin.

Osobní zkušenosti s používáním šungitu

Níže sdílím mou osobní zkušenost se šungitem. Do objevení binchotanu jsem používal právě šungit, a to přibližně rok. Vadilo nám s manželkou až přílišné zanesení vody černými částečkami z kamínků. Toto binchotan nedělá resp. úplně minimálně.

Dále nám voda ze šungitu až tolik nechutila, její chuť byla až příliš “zemitá” (taková “blátní, bahenní” chuť). Naproti tomu binchotanová voda nám přijde zcela lahodná a jenom lehce mělká.

Další praktickou nevýhodou šungitu, jež jsme neměli rádi, byla délka prvního čištění kamínků – měli jsme pocit, že trvalo velice dlouho, než se šungit alespoň trochu očistil a byl připraven pro první použití – několik dnů. Toho se s binchotanem nemusíte obávat – stačí jej opláchnout 10 vteřin pod tekoucí vodou a pak už jenom vyvařit a nechat uschnout.

 

Tip: možná by bylo zajímavé sledovat parametry vody po zkombinování obou filtrů v rámci jedné karafy, ale to jsme ještě nevyzkoušeli:-)

Milan Suchý

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář