Není překvapením, pokud nás v dnešní době zahltí práce a najednou jsme v jednom kole, uspěchaní a vystresovaní. Následuje neustálá únava a problémy se spánkem. Dlouhodobý stres může radikálně snížit nejen kvalitu života, ale i jeho délku. Je to už obecně známý fakt a mnozí by z tohoto nekonečného kolotoče rádi vystoupili, ale nevědí jak. Nebojte se, všechno se dá zvládnout. Poradíme vám, jak zvládnout i stresující období s lehkostí a bez vyhoření.
Ve vyspělých zemích lidé pociťují obrovský tlak na výkon, což přirozeně vede ke stresu. Neustálé „musím“ a „měl bych“ člověka snadno převálcují. Naopak, existují místa na světě, kde se lidé dožívají neobyčejně vysokého věku a jejich tajemstvím je mimo jiné i schopnost žít pomalu, klidně a bez stresu. Tato místa se nacházejí na různých částech planety, například v Japonsku, Kalifornii (USA) nebo Řecku. Dostala název Blue Zones.
Co to však znamená v detailech a jak si osvojit zvyky lidí, kteří se téměř vůbec nestresují? Máme pro vás návod, jak si v období velké zátěže udržet zdravou a veselou mysl. Nejsou to tipy, které vám zaberou mnoho času – jde jen o to, správně si zorganizovat den.
Choďte ven na slunce a čerstvý vzduch – alespoň 15 minut denně
Naše tělo nemůže existovat bez vitaminu D a ten můžeme přirozeně získat jedině ze slunce. Stačí čtvrthodinka denně a kromě déčka nasajete ze slunce i dobrou náladu. Během léta, kdy jsou dny dlouhé, máme obecně lepší náladu než v zimě – i to je fakt, který potvrzuje věda. Myslete na to a dopřejte si svých 15 minut na slunci alespoň cestou na oběd a zpět do kanceláře.
Najděte si čas na rozjímání a meditaci
Ať už věříte v Boha nebo jinou vyšší moc, je velmi důležité se každý den na chvíli zastavit, poděkovat za vše, co se vám podařilo, a všímat si maličkostí. Západ slunce, duhu, ale i kvetoucí stromy. Meditovat můžete kdekoliv, ať už v přírodě nebo doma. Nemusíte hledat žádné zaručené návody. Forma meditace je čistě na vás – může to být i ve vaně, kde si zapálíte svíčky nebo vonné tyčinky, a vaše mysl zpomalí.
Při meditaci vám mohou pomoci tibetské zpívající mísy, které vydávají nádherný harmonický zvuk. Buddhisté je využívají na podporu meditace nebo modlitby. Rozezvučet tibetskou mísu není náročné, chce to jen praxi. Mísu můžete držet v ruce nebo ji mít na polštářku a dřevěnou paličkou do ní udeřit. Tím ji rozvibrujete a poté můžete paličkou s rovnoměrným tlakem kroužit po horním okraji. Podle jedné studie z roku 2016 tibetské mísy přispívají ke snížení napětí a úzkosti. Je to tedy skvělý nástroj na navození duševní pohody.
Dopřejte si zdravé jídlo. A naučte se ho vychutnat!
Dobré jídlo, které vám chutná, je výživné a zároveň lehké pro vaše trávení, vám pomůže snadněji procházet stresujícím obdobím. Je totiž dokázáno, že zdravé jídlo s obsahem prospěšných látek, jako jsou například polynenasycené tuky včetně omega-3 a zelenina, může pomoci regulovat hladinu kortizolu, což je stresový hormon. Kromě toho vyvážená strava podporuje imunitu a regeneraci buněk poškozených oxidačním stresem.
Je to jednoduché: čím více usnadníte organismu trávení, tím nižší je riziko obtíží, které vám na psychické pohodě nepřidají. Během zátěžových období proto doporučujeme omezit těžká a mastná jídla a dopřát si více ovoce a zeleniny. Pozor, stejně důležité je i vyhradit si na jídlo čas a osvojit si takzvané „všímavé jedení“. Znamená to, že do sebe jídlo nenaházíme, ale si ho důkladně vychutnáme, dobře si vybereme, co chceme sníst, a na chvíli se zastavíme. I čas oběda může být pro vás určitým druhem meditace.
Máte zahrádku? Věnujte se jí každý den
Se stravou souvisí i další tip. Samozřejmě, vypěstovat si vlastní zeleninu, ovoce a bylinky, houby je naprosto ideální a výhodu mají majitelé zahrádek. Ale i lidé žijící v paneláku mohou využít stále častěji se vyskytující komunitní zahrady, případně si nastudovat o pěstování a kompostování v bytě. Mikrozelenina nebo klíčky jsou skvělou součástí zdravé výživy a vypěstujete je kdekoliv.
Zahrada a půda jsou však skvělými léky hlavně pro duši. Práce na zahrádce na čerstvém vzduchu vyžaduje určitý pohyb a pročistí hlavu. Několik studií včetně této potvrzuje, že aktivita na zahradě poskytuje rozptýlení od špatných myšlenek a dokonce může zvrátit depresi. Stačí hodinka denně na zahradě a mysl si odpočine.
Smějte se co nejvíce
V momentě, kdy přestanete brát život tak vážně, zasadíte stresu bolestivou ránu. Smích totiž léčí a není to jen fráze, ale vědecky potvrzený fakt. Smích dokáže snížit hladinu stresového hormonu kortizolu a přispět k psychické pohodě. V další studii se ukázalo, že se stoupající frekvencí každodenního smíchu se u lidí čím dál více zmírňovalo prožívání stresu. Takže se smějte kdykoliv se vám chce a vyhledávejte situace a lidi, kteří vás rozesmějí až vás bude bolet břicho.
Vyhraďte si čas na přátele a rodinu
I smích je nejlepší sdílet s blízkými. Člověk je tvor společenský a kontakt s přáteli je pro psychickou pohodu nezbytný. Ano, během stresujících období mnozí nemáme čas na setkání, ale je to i otázka priorit. Věnujte setkáním s lidmi, které máte rádi, alespoň pár hodin během víkendů.