Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Se zápachem nebojují jen majitelé domácích mazlíčků. Ať už v okolí odpadkových košů, v lednici, v botníku nebo i v autě, použití správných pohlcovačů pachů je v domácnosti klíčové pro zachování zdravého a svěžího klimatu. Nemusíte na to jít hned zhurta a kupovat čističku vzduchu, ani spoléhat na pohlcovače pachů plné plastů. Pomohou vám i ověřené přírodní ingredience – patří mezi ně i aktivní uhlí, které obsahují přírodní pohlcovače pachu.

Každé malé rozhodnutí o tom, co používáte v domácnosti, může přispět ke zlepšení kritického stavu planety, co se týče odpadů. Využít tedy sílu přírodních ingrediencí či tkanin, které se i mnohem přirozeněji likvidují, má smysl. Není tomu jinak ani při tématu redukce pachů v domácnosti.

Podívejte se, co všechno můžete z přírodních látek využít jako pohlcovač pachů v bytě.

Jedlá soda a kávový grunt

Soda bikarbona (hydrogenuhličitan sodný) je dobrým pohlcovačem pachů, když ji necháte v otevřených nádobách. Proto ji lidé využívají i ve formě výplní do obuvi nebo jako pohlcovač pachů do lednice. Tato studie potvrdila její účinek při použití do popelnic s biologickým odpadem. Doma stačí nasypat za lžíci do sáčku na odpad. Můžete ji také využít k odstranění pachů v sifonu, k osvěžení myčky nádobí od zápachu z jídla nebo k vyčištění houby na nádobí.

Soda má využití i v medicíně při kožních onemocněních s potenciálním zápachem – potvrdil se její účinek ve spojení s další skvělou ingrediencí, a to je aktivní uhlí. Podobně jako sodu, můžete však k neutralizování nepříjemných pachů využít i kávovou sedlinu (často ji nazýváme také kávový grunt). Tu lze využít k mnoha způsobům, velmi rádi ji využíváme jako pohlcovač pachů do chladničky.

Aktivní uhlí a bambusová vlákna

Klasické uhlí se odjakživa využívalo k řešení problémů s nepříjemnými pachy. Lidé jej umisťovali do otevřených nádob, často do hrnců nebo sklenic, zejména v kuchyni. Uhlí má schopnost adsorbovat pachy, protože jeho hrubá struktura a velká povrchová plocha umožňují, aby se pachové molekuly zachycovaly a připojovaly k povrchu uhlí. Tímto způsobem se pachy neutralizují nebo se alespoň dočasně skryjí.

Dnes už máme k dispozici jeho „superformu“ v podobě aktivního uhlí. Je to speciálně upravené uhlí s extrémně velkým povrchovým obsahem. Věděli jste, že jedna čajová lžička plná aktivního uhlí má větší plochu než fotbalové hřiště?

Povrchová struktura aktivního uhlí obsahuje mnoho mikropórů a makropórů, což vytváří extrémně velkou plochu v porovnání s jeho malými rozměry a lepší schopnost zachytávat pachové částice, než u obyčejného uhlí. Aktivní uhlí se vyrábí procesem pyrolýzy, který zahrnuje vystavení dřevní hmoty vysokým teplotám. Takto upravené se pak využívá v nejrůznějších filtrech. Ideální využití má jako pohlcovač pachů zvířat, například v toaletách pro kočky.

Velmi efektivním pohlcovačem pachu je bambusové aktivní uhlí. Naše přírodní bambusové čističe vzduchu s aktivním uhlím obsahují právě toto vysoce efektivní bambusové uhlí. Díky vysoké teplotě během procesu aktivace má ještě větší povrchovou plochu – 380 m2/g a tím pádem i lepší schopnosti vázat zápachy na celém povrchu.

Elegantní sáčky ze 100% bavlny zapadnou stylově do vaší domácnosti. Hodí se do uzavřených prostor, jako jsou botníky, auta či skříňky. Sáček poslouží také jako pohlcovač pachů na wc. Čistič schováte všude tam, kde se obáváte vzniku nepříjemného pachu, využijete jej i jako pohlcovač pachu do auta, stačí ho hodit do kufru či pod sedátko. Pravidelně je můžete reaktivovat: stačí je na 3 hodiny z každé strany vystavit slunečnímu záření.

A když jsme u bambusu, není třeba zapomenout ani na to, že je to velmi dobrý materiál pro výrobu tkanin s přirozeně antimikrobiálními vlastnostmi. Z toho se pak šijí povlečení na polštáře, matrace či ložní prádlo, které mají schopnost absorbovat vlhkost a zápachy. Také se používají k výrobě textilií do sportovní obuvi a oblečení, které mohou pomoci kontrolovat pachy a vlhkost při fyzické aktivitě.

Citron

Používáme jej běžně k odstraňování vodního kamene z různých povrchů, k čištění spotřebičů a také do chladničky, aby vázal nepříjemné pachy. Kdekoli se potřebujete zbavit zápachu, stačí napustit vatový tampon citrónovou šťávou, případně citron oloupat a nechat působit aroma z kůry tam, kde je potřeba. Vědci potvrdili i vysoký účinek lyofilizovaného citrónu spolu s aktivním uhlím proti zápachu, když se společně používali v deodorantech do bot.

Éterické oleje

Zejména eukalyptový olej se vyznačuje vysokou schopností absorbovat nežádoucí pachy. Má navíc i antiseptické vlastnosti, takže jej můžete použít i do aromalampy a rozprašovače, abyste dosáhli přirozeného a neagresivního čištění vzduchu od zápachů. Další účinné éterické oleje jsou levandulový, mátový nebo rozmarýnový.

S využitím takových přísad si jednoduše můžete vyrobit svůj účinný pohlcovač pachu v místnosti, kde je to nevyhnutelné. Někdy opravdu není třeba hledat složitá řešení, když máme po ruce ověřené pomocníky z přírody.

Zdroje:

Preliminary observation on the effect of baking soda volume on controlling odour from discarded organic waste. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25445259/

Activated charcoal and baking soda to reduce odor associated with extensive blistering disorders. https://www.researchgate.net/publication/5464918_Activated_charcoal_and_baking_soda_to_reduce_odor_associated_with_extensive_blistering_disorders

Performance evaluation of activated carbon sorbents for indoor air purification during normal and wildfire events. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35709843/

Science of Bamboo Charcoal: Study on Carbonizing Temperature of Bamboo Charcoal and Removal Capability of Harmful Gases. https://www.researchgate.net/publication/237259560_Science_of_Bamboo_Charcoal_Study_on_Carbonizing_Temperature_of_Bamboo_Charcoal_and_Removal_Capability_of_Harmful_Gases

BAMBOO FIBER ANTIBACTERIAL EFFECT (A REVIEW). https://www.researchgate.net/publication/359797930_BAMBOO_FIBER_ANTIBACTERIAL_EFFECT_A_REVIEW

Efficiency of organic deodorizer in removing foul smell in shoes. https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/9397852

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář