Skip to main content

Zajímalo vás někdy pěstování hub v kávové sedlině? My jsme se rozhodli, že vám poskytneme návod, jak si  hlívu můžete snadno vypěstovat doma. Jedná se o poměrně jednoduchý způsob sázení hlívy ústřičné do kávové sedliny. Celý postup vám nabízíme v následujících řádcích.

Z článku se dozvíte:

  • co potřebujete k vypěstování hlívy ústřičné doma v kávové sedlině,
  • jak správně tuto houbu vypěstovat,
  • jak na problémy, které mohou nastat,
  • bonus na závěr: zajímavosti o hlívě ústřičné, 
  • zdroje, kde naleznete ještě více informací o tématu.

Jak začít s pěstováním hlívy ústřičné doma?

Na začátek budete potřebovat:

  • Čistý Growkit, což je vlastně praktický kbelík na pěstování hlívy doma (pokud si kupujete nový Growkit u nás, tak se nemusíte bát, že bude špinavý. Nic nezkazíte tím, pokud jej ještě jednou před samotným používáním přelijete horkou vodou. Dávejte však pozor na přelepené části na kbelíku i víku. Ty jsou při pěstování hlívy ústřičné velmi důležité).
  • 50 g sadby hlívy ústřičné (pokud si kupujete nový Growkit, najdete v něm i samotná semínka, pokud se chystáte Growkit používat opětovně, tak v našem e-shopu najdete i samotnou sadbu hlívy).
  • cca 100g čerstvé kávové sedliny (do Growkitu používejte pouze čerstvou kávovou usazeninu, která je bez plísní a bez příchutí resp. příměsí)

Kde všude dostanete kávovou sedlinu

Najdete ji na dně dopitého šálku, nebo v kávovém zásobníku. Pokud si doma připravujete kávu přes papírový filtr, nevadí. Klidně jej do Growkitu přidejte také. Když však nemáte k dispozici takové množství kávového odpadu, zkuste oslovit lokální kavárnu nebo pražírnu kávy. Určitě vám kávovou sedlinu rádi darují. Nezapomínejte, že čím je káva čerstvější, tím lépe pro růst hlívy, jelikož pro ni slouží jako hnojivo.

Základním pravidlem je, že kávová sedlina, kterou budete do Growkitu přidávat, nesmí být ani sypká, ani tekutá. Ideální je tehdy, vezmete-li si ji do ruky a podaří se vám vytvarovat kuličku. Pokud máte sedlinu sušší, můžete ji trošku navhlčit rozprašovačem s čistou vodou filtrovanou Binchio uhlíkem.

Návod na založení Growkitu s hlívou ústřičnou

Zamíchejte 100g sedliny s celým balením sadby hlívy v přiloženém sáčku. Pořádně zaklopte kbelík s víkem. Nezapomeňte otvory nechat přelepené mikroporézní páskou po celou dobu pěstování. Právě to pomáhá udržovat ideální podmínky pro růst hlívy a zabraňuje šíření špatných druhů plísní a much.

Založení sadby hlívy ústřičné můžete využít i jako skvělou aktivitu s dětmi. Spojíte alespoň příjemné s užitečným vzděláváním o cirkularitě.

Takto připravený Growkit umístěte na místo mimo přímé sluneční záření při pokojové teplotě. A to je vše, co je pro začátek třeba udělat. Vaším úkolem je akorát jednou za čas zkontrolovat, zda je pořádně uzavřen kbelík a je v něm dost vlhko.

Pokud kávovou sedlinu v následujících dnech začíná pokrývat bílá vrstva – je to dobré. Hlíva je na dobré cestě. Znamená to, že začíná růst. Pokud se v kbelíku neobjevuje bílá „přikrývka“, dopřejte sedlině více vláhy. Ideální pokud ji navlhčíte čistou vodou z rozprašovače. Určitě se vyhněte přímému zalévání a už vůbec sedlinu nemíchejte, abyste neporušili vznikající hlívová vlákna. Za pár dní se bílá vrstva začne tvořit sama.

Takto vypadá GrowKit před smícháním kávové usazeniny a semínky hlívy ústřičné.

Takto zase vypadá zmiňovaný „bílý povlak“ po pár dnech od zamíchání hlívy s kávovým logrem.

Chcete-li si prohlédnout náš videonávod, jak založit hlívu ústřičnou za pomoci Growkitu, klikněte na tento odkaz.

Už hlíva roste – co dál?

Jak to v kyblíku pod víkem vypadá teď? Hnědá kávová sedlina by měla být již celá bílá. Nejde o žádnou špatnou plíseň, která by sedlinu měla kontaminovat. To, co možná někomu může připomínat tvaroh, je jen hlíva ústřičná, která pomalu přerůstá přes kávovou sedlinu a tvoří si své vlastní podhoubí. Nyní je na čase přidat druhou vrstvu, opět 100g čerstvé, kávové sedliny. Opět zde platí pravidlo – obsah Growkitu nepromíchávat, jen pořádně uzavřít!

Hlívě bude trvat zhruba 5 – 6 dní, než přeroste přes novou vrstvu. Pokud je opět sedlina pokryta bílou vrstvou houbového mycelia, znamená to, že je hotovo. Alespoň na teď.

Jak postupovat dál?

Přece tak, jako dosud. Jednoduše přidávejte 100 gramové vrstvy kávové usazeniny, jak jsme psali výše. Tento postup opakujte do té doby, než Growkit naplníte až po okraj. Potrvá to zhruba 4 – 5 týdnů. Záleží to samozřejmě na vlhkosti, teplotě a místě uložení.

4 tipy jak na nečekané problémy při pěstování hlívy ústřičné

  1. Nikdy neodstraňujte mikroporézní pásku na otvorech kbelíku. Je akorát prodyšná, aby zajistila hlívě ideální klima pro její růst. Udržuje stálou vlhkost v nádobě a zabraňuje vniknutí plísni a hmyzu ze vzduchu. Nebojte, pokud se budete s pěstováním houby blížit do finále, hlíva si přes pásku najde sama cestu ven.
  2. Pokud se v Growkitu objeví plíseň jiné barvy než bílé, tedy například zelené, znamená to nedostatek vlhkosti uvnitř a že se dobře daří okolním plísním. A to nechceme. Vlákna hlívy tak nejsou dostatečně silné, aby ty barevné okolní plísně přerostly a tímto si proces růstu ztěžuje. Pokud je to možné, pokuste se čistou lžící barevnou plíseň odstranit. Tak kávovou usazeninu opět postříkejte vodou z rozprašovače. Dále už pokračujte s pravidelným dosypáváním kávového gruntu dle našeho návodu.
  3. Když Growkit naplníte až po okraj, může někdy trvat i 2 – 3 týdny, než houby přerostou přes pásku. Pokud chcete tento proces růstu trochu urychlit, dejte celý Growkit do chladu (buď do lednice nebo venku – pokud samozřejmě není léto). Díky tomu vám hlíva vyklíčí dříve. Pamatujte však, že pěstování hlívy ústřičné vyžaduje určitou trpělivost. Jedná se přece o živý organismus, který si žije vlastní život.
  4. Pokud se na bílém myceliu objeví hnědá tekutina, nepodléhejte panice. Není to nic špatného. Právě naopak. Jedná se o výsledek enzymové aktivity hlívy. Co to znamená? Že se jí daří víc než dobře.
  5. Taky se nám stalo, že hlíva poté, co vyrazila ven z kbelíku, rychle rostla několik dnů a pak ve finální fáze před sběrem uschla. Důvodem byl nedostatek světla. Hlíva se chtěla tahat za světlem a dorůst ale my jsme ji nechali v komoře bez světla. A tak uschla.

Už jsme s pěstováním hlívy doma ve finále

Po přibližně pěti týdnech od samotného začátku, přidáváte do kbelíku pravděpodobně jednu z posledních vrstev kávového gruntu. Nebo už jen čekáte kdy hlíva se svými vlákny přeroste přes sedlinu. Možná se vám to zdá dlouho, ale věřte nám, domácí pěstování hlívy ústřičné na kávové sedlině má mnoho výhod a účinků na náš organismus. Zde je několik důvodů, proč v tom vytrvat:

  • Pokud každý den zvládnete vypít 2-3 šálky kávy, za týden po vás zůstane cca 240 g kávové sedliny. Což není málo. A to nezáleží jestli pijete espresso nebo “turka ve sklenici”.
  • Kávová sedlina je plná vitamínů a minerálních látek (například dusík). Nejideálnější je použít ji do kompostu. Ať už přímo z kávovaru nebo po použití Growkitu. Kompost díky tomu více provzdušníte, což ocení zejména žížaly. Pokud doma nemáte kompost, zkuste vyhledat nějaký komunitní ve svém okolí.
  • Kávový lógr je také vynikající hnojivo, které když v tenké vrstvě rozsypete k rostlinám, uděláte jim velkou radost. Zbavíte je škůdce a zároveň pohnojíte.
  • Kávový grunt můžete využít i jako přírodní abrazivum například k čištění kuchyňského dřezu, nebo jako domácí tělový peeling či masku. Recept, jak si to vyrobit naleznete v tomto článku na našem blogu.
  • Hlíva ústřičná obsahuje antioxidanty, jako jsou polyfenoly a vitamin C, které pomáhají neutralizovat volné radikály a snižují tak oxidační stres v těle. To může vést k ochraně buněk před poškozením, snížení zánětů a snížení rizika vzniku různých chorob, včetně srdečních onemocnění a rakoviny.

A tady už můžete vidět krásnou vyklíčenou hlívu po několika týdnech.

Naše rada na závěr

Pokud se chystáte na několik dní na výlet a hlíva z Growkitu ještě „nevykoukla“, vložte jej do lednice. Zpomalíte tím proces růstu a proces pěstování opět začnete, když se vrátíte domů. Pozor, pokud už hlíva začala vyrůstat, určitě ji už potom nedávejte do lednice, protože právě naopak, její růst ještě podpoříte. To už raději hlívu odřízněte a dejte ji případně zamrazit, aby vám při nejhorším neshnila.

*Důležité je si uvědomit, že při konzumaci jakýchkoli hub byste měli dbát na jejich správnou přípravu a zajistit, že jsou důkladně tepelně zpracovány, aby se minimalizovalo riziko otravy, nebo nežádoucích vedlejších účinků.

Použité zdroje

reKáva.cz  najdete zde i videa

Šumavská houbička – video Jak snadno vypěstovat hlívu ústřičnou doma?

Northspore.com – Growing Mishrooms indoors

 

Leave a Reply