Skip to main content

Na konci loňského roku jsme s ekologickou značkou Binchio dosáhli zajímavého psychologického milníku – 10 000 prodaných produktů našeho vlastního brandu. Jako zakladatel a CEO v Binchio jsem se při tomto dobrodružství naučil deset nezapomenutelných lekcí, které sdílím v článku.

Řídím se krédem „Scratch your own itch“

Při rozběhu celého byznysu a vytváření nových produktů se vždy řídím krédem „Scratch your own itch“. Značka Binchio vznikla jako moje reakce na ekologická témata a problémy, které jsem sám pociťoval a chtěl se jim věnovat. Prvním produktem značky byly filtrační uhlíky Binchio z aktivního uhlí binchotan pro čištění a mineralizaci vody. Když jsem se vrátil z cest Jihovýchodní Asií, byl jsem znechucený množstvím odpadu, který jsme jako turisté vyprodukovali při pití balené vody. Také jsem na vlastní kůži poznal, že pití čisté a chutné vody není ve světě samozřejmost, i když nám to tak v Evropě připadá. Hledal jsem tedy způsoby jak vodu čistit přírodně a bez zbytečného plastového odpadu. Tak jsem narazil na aktivní uhlí binchotan.

Při používání filtračních uhlíků Binchio jsme si všimli, že v karafách krásně bublinkují. Pití vody se pro změnilo z hydratačního návyku na estetický zážitek. Od dětství mě fascinovala mytologie a starověké symboly. Tak vznikla série stylových skleněných karaf s ručně pískovanými přírodními runami.

Káva jednou z historicky nejvíce podceňovaných komodit z hlediska druhotného využití. Kávový odpad je doslova malým zázrakem se širokým spektrem dalšího využití. Jako kávičkáři a nadšenci cirkulární ekonomiky mi to vrtalo v hlavě. Tak vznikla naše kávová kolekce. Kromě vlastních kávových svíček jsme kolekci postupně rozšířili také o produkty dalších skvělých značek, které jsou postaveny na využití kávové usazeniny, například kávových hrníčků od berlínského startupu Kaffeeform či Growkitů pro pěstování hlívy ústřičné z dílny české reKávy.

Zkuste to i vy – „scratch your own itch“ – začněte své malé podnikání tímto způsobem a snížíte riziko selhání. Můžete si být totiž jisti, že kromě vás řeší stejný problém nebo sdílí podobnou fascinaci jako vy několik dalších (stovek? tisíců?) jedinců. Díky strategii „scratch your own itch“ umím také lépe porozumět potřebám a perspektivám svých zákazníků, protože já sám jsem jedním z nich.

Být první a najít pověstnou díru na trhu nemusí být tak úžasné, jak se zdá

…hlavně, pokud na začátku nemáte dostatečný kapitál na marketing. A to jsme my v Binchio neměli v žádném případě. Na začátku jsem si myslel, že pokud nikdo neprodává produkty, jaké chci prodávat já, bude to fantastickou výhodou. Vždyť jsem první, ne? Všichni si to přece koupí ode mě. Malý problém byl, že ti všichni, kteří si to mohli od nás koupit, o nás nic nevěděli... Řečeno odborněji, náklady na edukaci trhu se nedaly rozložit mezi konkurencí, neboť konkurence neexistovala. Museli jsme si hledat první nadšence, tzv. early adopters, kteří by nám prominuli nováčkovský amaterismus a byli ochotni být mezi prvními zákazníky. Jak jsme tedy získali první zákazníky a distributory?

Odmakali jsme si věci, které velcí hráči raději outsourcují

Živím se tvorbou obsahu a strategickým poradenstvím pro firmy v oblasti udržitelnosti. Tyto skills byly na začátku esenciální pro vytvoření autentického eko-brandu:

  • Věděl jsem si sám zajímavě napsat příběh značky.
  • Věděl jsem si sám vytvořit claimy, slogany, web copy i psát blog.
  • Rozumím cirkulární ekonomice a udržitelnosti. Snažím se vyhnout greenwashingu.

Jako eko – nadšenec jsem se snažil z vlastní motivace – ne proto, že to po mně chce nějaký investor nebo legislativa – zakomponovat trvalou udržitelnost do všech základních procesů byznysu:

  • vytváření nových produktů značky Binchio,
  • balení objednávek,
  • zákaznického servisu,
  • vztahů s dodavateli i odběrateli atd.

Našel jsem si kolegy – kamarády, kteří jsou také nadšenci pro ekologii a vědomý život. Celý obsah si od začátku tvoříme samy. To se odráží na našem blogu, newsletteru a Instagramu. Dnes naše články a posty na sociálních sítích čtou tisíce lidí měsíčně. Máme vracející se zákazníky. A síť distributorů.
A pomalu přišla odměna v podobě tvorby funkční komunity kolem značky – sítě pravidelných zákazníků, fanoušků, distributorů a dalších obchodních partnerů.

Budování sítě distributorů nás baví a přináší spoustu benefitů pro branding

Každý týden obdržíme alespoň jednu velkoobchodní objednávku od našich distributorů. Jsou jimi bezobalové obchůdky, kavárny, zdravé obchody, wellness studia, concept stores, e-shopy či reklamní agentury ze všech koutů Slovenska a České republiky. Objednávky jsou na několik kusů až po stovky produktů.

Vybudování distribuční sítě bylo a je jedním z našich hlavních cílů. Síť distributorů nám nahrazuje nákladný marketing, který si jako malá značka nemůžeme dovolit.

Náklady na digitální reklamu jsou dnes extrémně vysoké a stále rostou. Jako malý e-shop nedokážeme v žádném případě konkurovat velkým hráčům a jejich rozpočtům na PPC reklamy. Naopak, pokud Binchio produkty vidí návštěvníci obchodů v regálech, je to pro nás finančně nejefektivnější způsob budování povědomí o značce. A hlavně mi to přináší radost! Všichni naši distributoři působí aktivně v oblasti ekologie a wellness. Tato odvětví mě přirozeně zajímají. Proto hledání nových distributorů patří mezi mé hobby. Většinu nových obchodních partnerů jsem osobně navštívil, vyslechl si jejich příběh. Jsou pro mě inspirací pokračovat ve svém vlastním podnikání.

Spoléháme se (taky) na user-generated content

Placená digitální reklama je dnes drahá, musím si ještě jednou postěžovat. Naší strategií se proto postupně stal tzv. user-generated content (UGC). Touto zkratkou se označuje obsah, který na sociálních sítích vytvářejí samotní uživatelé. Minulý rok na Instagramu vznikly desítky videí, postů a recenzí na produkty Binchio. Vytvořili je naši zákazníci a fanoušci na svých profilech. Naše náklady byly minimální (například v podobě poslání balíčku zdarma) a výsledek překonal očekávání. USG se stal silným nástrojem při šíření povědomí o naší značce v online světě. Zase jednou se potvrzuje, že lidé chtějí na sociálních sítích sledovat hlavně jiné lidi, nikoli firmy.

Od začátku působíme na dvou trzích

Moje československé pracovní fungování mezi Prahou a Tatrami sehrálo důležitou roli při vytvoření značky Binchio. Z obchodního pohledu je to velmi jednoduché – rozšíření trhu na obě země nám dává od začátku větší příležitosti k růstu. A tak buduji Binchio jako československý brand:

  • Od startu máme dvě jazykové verze e-shopu (českou a slovenskou).
  • Síť distributorů rovnoměrně vzniká v obou státech.
  • Blogy a newslettery píšeme v obou jazycích.
  • Instagramový účet Binchio je však jenom jeden – československý – a jsme na to hrdí.

Našli jsme si „sourozence“ a tvoříme spolu synergie.

Před více než rokem značku Binchio oslovil ke spolupráci Patrik Jakš, zakladatel slovenské eko-značky Mobake. Kamarádství se změnilo na společné podnikání a dnes jsem jedním ze spoluzakladatelů Mobake. S Mobake sdílíme společný sklad produktů, know-how, kolegů i obchodní příležitosti. Dnes na e-shopu Binchio.com naleznete mnoho produktů značky Mobake. Mobake je něco jako náš starší sourozenec. Tento vzájemně profitující vztah nás rychle posouvá dopředu.

Nikdy jsme se nesnažili „objevovat kolo“, méně je více

Nikdy jsme se nepokoušeli všechny produkty v e-shopu za každou cenu „obrandovat“ svým logem a vytvářet dojem naoko jednolitého sortimentu jedné značky. Pokud jsme si všimli produktu, který je v souladu s naší filozofií a chtěli jsme jej přinést našim zákazníkům, jednoduše jsme jej zařadili do e-shopu jako produkt jiné značky. Nemáme s tím problém a rádi odprezentujeme na našem e-shopu i jiné kvalitní ekologické značky. Takto jsme na e-shopu zalistovali například kávové hrníčky od Kaffeeform, Growkity od reKávy nebo voskové obaly od Včelobalu. Pod vlastní značkou raději vytvoříme méně produktů, ale s cílem být co nejvíce originální a přinést něco nového.

Rosteme pomalu a nevadí nám to

Za značkou Binchio stojí malý tým lidí. To mi moc vyhovuje. Vím, že v naší kultuře je sexy jen pokud něco pořádně rychle vyroste. Ale já jsem se víc našel ve filozofii pomalého podnikání, která odráží můj přístup k životu. Rozvoj značky Binchio tak financujeme od začátku jen ze zisku z podnikání. Jde to vcelku pomalu. A tento pomalý růst mi dosud vyhovuje. Směrování značky nemusím nijak konzultovat s dalšími investory, spolumajiteli, sponzory a podobně. Můžeme si dovolit prodávat pouze produkty, kterým věříme, které samy používáme a které mají podle našeho mínění pozitivní vliv na planetu. A které nás baví:-)

Vize značky se stále jen vytváří a já tento proces netlačím násilím

Značka Binchio vznikla během let covidu tak trochu „sama od sebe“ – jako můj sabatikalový projekt. Po letech strávených v Praze a v extrémně konkurenčním odvětví real estate jsem zatoužil po jiném životě. Proto jsem si udělal pracovní sabatikal – přestěhovali jsme se s rodinou zpět na Slovensko a covidové období přežili na nádherném venkově pod Spišským hradem. Měl jsem více času na přírodu, tvoření i přemýšlení. Hrál jsem si s myšlenkou ekologické značky a vzniklo Binchio. Nevytvářel jsem startup s úmyslem prodat ho, jakmile to bude možné za miliony. Měl jsem v hlavě zajímavý produkt, a tak jsem jen vytvořil jedno-produktový e-shop. Přiznávám, že na začátku mě trochu štvalo, že ani značka ani e-shop neměly ústřední myšlenku. Postupně se zrodil ucelenější koncept značky kolem myšlenek cirkulární ekonomiky. Ale rozhodně nemůžu říct, že jsme ukázkovým brandem. Dodnes například nemáme brand manuál (marketingoví poradci se nyní určitě chytají za hlavu). Zjistil jsem však, že tyto věci nechci tlačit násilím.

Pro mě je důležitější, že mám jasno v tom, co je primárním smyslem mého podnikání. Značka a e-shop Binchio je pro mě způsob, jak komunikovat důležitá témata spojená s udržitelností a ochranou planety.

Milan Suchý, CEO a zakladatel Binchio

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář