Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Z každé strany posloucháme, že bychom měli pít víc vody. Zkoušeli jste se však někdy zamyslet, proč je to tak důležité? Věděli jste například. že lidský mozek sestává 80% z vody? Rovněž naše těla tvoří celkově asi 60-75% vody (u žen více u mužů trošku méně). Většina naší krve a každá buňka v těle je složena z vody. Aby toto všechno mohlo správně fungovat, potřebujeme pít hodně vody.

Často vás trápí bolesti hlavy, míváte zácpu, hlad? První, co uděláte je, že sáhnete po sklenici čisté vody. Voda totiž působí jako balzám na vnitřní orgány těla, které když jsou v pořádku, cítíme se dobře i my. Pravidelný a dostatečný pitný režim navíc přispívá i ke krásné, mladistvé pleti. Dostatečné množství vypité vody je však pro každého člověka jiné.

Co znamená vypít dostatečné množství vody? Jaké nápoje se počítají do pitného režimu?

Chtěli byste vědět, co znamená vypít dostatečné množství vody? Denní příděl tekutin vypočítáte snadno:

0,5 litru na každých 15 kg hmotnosti. To znamená, že člověk o hmotnosti 80kg by měl vypít 2,5 l tekutin denně.

Platí to však pouze tehdy, když zrovna nesportujete nebo venku nejsou tropická vedra. V rámci těch vypočtených 2,5 litru jsou zahrnuty i tekutiny, které přijímáme v jídle. Zajímavé je, že do celkového příjmu tekutin se započítávají i jiné tekutiny, káva a čaj. Mnoho z nás mnohdy „někde zachytilo“ informaci, že tyto nápoje dehydratují, ale tento mýtus byl vyvrácen. Jejich diuretický (močopudný) účinek nesmí být zaměňován s (de)hydratací organismu.

Top 10 výhod pitné vody: hydratace pro zdraví

1. Rovnováha vody v těle

Homeostázu nebo rovnováhu v živém organismu ovlivňují především zisky a ztráty vody. K normálním denním ztrátám vody dochází při dýchání, pocení a močení. Tyto ztráty jsou také přirozenou detoxikační metodou pro vyplavování toxinů. A konečně, díky této jemné rovnováze vody v těle (která vyžaduje přiměřenou denní hydrataci), je tělo schopno udržovat a optimalizovat regulaci teploty (tj. termoregulaci).

2. Funkce imunitního systému

Jak souvisí dostatek vody s imunitou? Tuto otázku jsme si položili i my a dopracovali jsme se k této odpovědi. K vyšším ztrátám vody může dojít zejména tehdy, když jsme nemocní (např. průjem) nebo pod vlivem horkého, letního počasí. Právě tehdy věnujte zvýšenou pozornost tekutinám. Dostatečná hydratace je potřebná pro správnou funkci sliznic v našem těle, tok lymfy, vylučování buněčného odpadu a transport živin, protilátek a pod. Výzkum z roku 2020 naznačuje, že méně než optimální hydratace může způsobit komplikace i při onemocnění COVID-19.

3. Hubnutí

H2O = nulové kalorie. Stačí nahradit různé kalorické nápoje vodou a dopřát si ji i před samotným jídlem. Intenzivní pití vody je podle několika výzkumů prospěšné právě při hubnutí. Ukázalo se také, že příjem vody zvyšuje výdej energie a oxidaci tuků, zejména v případech obezity.

4. Láska k ledvinám

Vyšší příjem tekutin snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů. A přestože je zapotřebí dalšího výzkumu, některé studie naznačují, že vyšší příjem tekutin je účinný při prevenci infekci močových cest (UTI).

5. Hydratace pokožky

Nejlepším způsobem, jak bojovat proti stárnutí, je zvýšit příjem vody. Jsou to právě tekutiny, které se pojí s lepší hydratací pokožky a menší suchostí. Voda je klíčový faktor krásné a mladistvě vypadající pokožky.

6. Trávicí pravidelnost

Peristaltika je odborným výrazem pro „pohyb střev“ a každému je jasné, že střeva se pohybují. U některých lidí to ovšem tak docela neplatí. V důsledku nevhodné životosprávy a nedostatečného příjmu vody dochází k zácpě. Zvýšená hydratace proto může být snadnou odpovědí na zažívací potíže.

7. Pomoc při bolestech hlavy

Nedostatek tekutin přispívá k etiologii bolesti hlavy. V klinickém hodnocení, kde pacienti s bolestmi hlavy vypili více vody (o 1,5 litru více, což se rovná 6,3 šálkům), došlo ke zlepšení jejich příznaků.

8. Fyzický výkon

Nedostatečný příjem vody během cvičení bude okamžitě znamenat horší výkon. Nesmíme zapomínat ani na to, že pitný režim je také klíčový pro doplnění elektrolytů. U sportovců, kteří málo pijí, se to může projevit v menším průtoku krve do svalů, snížené srdeční aktivitě, menší výdrži a větší únavě.

9. Funkce nálady a mozku

Výzkum ukazuje, že dehydratace má negativní vliv na mozek, zejména na naši náladu či kognitivní bdělost. Žízniví lidé jsou také rychleji unavení a nedokážou se soustředit.

10. Zdraví očí

Naše oči mají vysoký obsah vody a je to právě dehydratace, která způsobuje různé oční choroby. Může se podepsat za suché oči, šedý zákal i za různá vaskulární onemocnění sítnice.

Sečteno a podtrženo, pijte!

Voda je kritickou volbou každodenního zdravého životního stylu, přičemž podporuje zdraví a funkce každé buňky v těle. Kromě výše uvedených 10 zdravotních výhod je voda také zapojena do metabolismu potravin, které konzumujeme, do transportu různých sloučenin přes buněčné membrány a do oběhových funkcí.

Jsme doslova složeni z vody. Správná hydratace je proto jedním z nejjednodušších způsobů, jak zlepšit vaše zdraví a pohodu.

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář