Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Káva v kosmetice – jaké jsou její klíčové zdravotní benefity? Blahodární účinky kávy při aplikaci na vlasy i pleť jsou v kosmetice již dlouho známé a laboratorně otestované.

Nechceme, abyste při čtení následujících řádků nabyli skeptický dojem, že se snažíme upoutat pozornost na nový „všelék“ a jenom házíme líbivá slova jako „detoxikační účinky“, „protistárnoucí účinky“ na pleť a tak dále. Proto zároveň uvádíme i konkrétní kávové složky, které vyvolávají popisované pozitivní účinky. A také zjednodušeně popisujeme, jak kávové látky v těle fungují.

Káva pomáhá v prevenci celulitidy

Anebo redukci celulitidy. V tomto směru jsou důležité látky cafestol a kahweol obsažené v kávových zrníčkách, jež mají tzv. lipolytický účinek na tukové buňky podkožního vaziva. Kávové látky zároveň stimulují krevní oběh v problematických partiích. Díky těmto vlastnostem kávové složky pomáhají formovat postavu a snižují výskyt celulitidy.

Káva má protistárnoucí účinky na vlasy i pleť

Vědecké i laboratorní studie potvrzují revitalizační účinky kávových zrn na lidské vlasy i pleť. V tomto směru hrají klíčovou roli kávové antioxidanty a pomáhá samozřejmě i tolik oblíbený kofein. Kávové antioxidanty totiž obsahují mnohé látky s proti-zánětovými účinky.

Kávové složky poskytují ochrana před poškozením pokožky UV slunečním zářením.

Tento benefit může být pro mnoho lidí novinkou. Olejnaté látky v kávě selektivně filtrují světelné spektrum tak, že propouští jenom paprsky určité vlnové délky (280-320 nm). Takto chráněná kůže může během vystavení slunce zhnědnout ale nezčervená.

Hojivé účinky kávy.

Káva je bohatým zdrojem kyseliny linolové. Tato látka sehrává klíčovou roli při zachovávání tzv. bariérové funkce kůže. Hojenímran a celkovou regeneraci podporují bioaktivní složky kávy – látky fenoly a tokoferoly (vitamín E).

Káva stimuluje růst vlasů.

Káva může významně stimulovat růst vlasů právě díky výše uvedeným vlastnostem. Kávové molekuly vlasové folikuly vyživují a uklidňují. Vlasy po kontaktu s kávovými složkami zároveň získají hezký odstín a lesk.

Poslechněte si podcast Rádia Košice, kde vysvětluji, proč a jak začít využívat kávový odpad.

Využití recyklované kávy v kosmetice

Tímto článkem chceme jít ještě dál a popsat příklady ekologického způsobu využití kávy v péči o tělo – využití recyklované kávy při výrobě kosmetiky. Biochemické vlastnosti kávového odpadu (zpracovaná kávová sedlina či kávový lógr) a čerstvé kávy jsou téměř úplně totožné. Rozdílem je např. menší množství kofeínu v kávovém odpadu, jelikož tento je ve vodě silně rozpustný a vypije se. Proč použít v kosmetice recyklovanou kávu místo kávy samotné? To je očividné – jde o ekologický ale i ekonomický rozměr (kávové zrna jsou dražší ingredience než recyklovaná káva).

Přírodní kávový peeling na pleť

Peeling představuje důležitou formu péče o pokožku. Jde vlastně o odstranění odumřelých částí pokožky (mrtvých buněk kůže), v důsledku čehož se pokožka omlazuje a regeneruje.

Recyklovaný kávový odpad je skvělou základní ingrediencí při výrobě přírodních peelingových přípravku pro rty, obličej i tělo.

Oproti konvenčním „umělým“ peelingovým přípravkům mydlo s kávovým peelingem ekologickou variantou, protože neobsahuje mikroplasty. Konvenční přípravky mikroplasty často obsahují, a ty se pak po umytí pokožky dostávají do vody. Vodní úpravny je kvůli jejich malým rozměrům obvykle neumí odfiltrovat, a tak se k nám nakonec vrací a končí v našich sklenicích anebo oceánech…

Mýdlo Binchio s aktivní kávovou složkou můžete využít jako klasické ekologické mýdlo na mytí rukou. Také se ale hodí jako vyživující sprchový kávový peeling či peelingové mýdlo na obličej.

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář