Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Pro milovníky handmade svíček jsme připravili tento rozhovor s Veronikou Poláčkovou z @zijeme_homemade o výrobě naší originální Kávové svíčky Binchio 😀🕯☕. Celá výroba probíhá ručně (viz fotky v článku) s péčí a láskou pro vás❤. Věřte, že toto NEŘÍKÁM jako nějaké “marketingové teplé řečičky” – je ROZDÍL si vyrobit svíčku doma pro sebe a vyrábět KVALITNÍ a bezpečné svíčky VE VELKÉM pro zákazníky. S Verčou jsme si vyměnili mnoho mailů, než jsme vyladili ekogickou recepturu♻️, intenzitu vůně👃, proces výroby, vzhled svíčky, ingredience, logistiku atd. Verča je zkušená handmade tvůrkyně všeho možného, možná znáte i její blog zijemehomemade.cz. Všechno zvládá perfektně a VÝSLEDEK stojí za to. 

Veroniko, ty vytváříš množství zajímavých věcí, nejen svíčky. O tom svědčí i tvůj blog zijemehomemade.cz. Řekni, co byla zatím ta nejzvláštnější či nejvtipnější věc, kterou jsi vyráběla?:-)

Je toho hodně – například 150cm dlouhý dort ve tvaru elektrické kytary,  preclíky ve tvaru myší a hadů, guláš podávaný v chlebu který vypadal jako pavouk anebo vánoční cukroví ve tvaru ježků:-). Minulý týden jsem například vyráběla křídy pro děti z rozmixovaných vaječných skořápek:-).

Knot přilepím ke sklenici troškou rozehřátého vosku. Jedná se o ekologický sójový vosk, který je veganský.

Jaké kafe máš nejraději? 

Nejraději mám vietnamskou kávu. Je to hodně silná káva. Na hrneček ve kterém je slazené kondenzované mléko se postaví phin filtr, do něj se dá káva a zalije se to vroucí voda. Káva pomalu překape do hrnečku. Je to o dost pomalejší než zalití instantní kávy s mlékem, ale stojí to za to:-). Akorát se nesmí pít navečer, protože by člověk neusnul:-).

V čem je podle tebe Kávová svíčka Binchio originální?

Určitě použitím recyklovaného kávového odpadu. Většinou se při výrobě svíček používají kávová zrna jako dekorace, ale svíčku ve které se používá právě kávový odpad jsem na našem trhu nikde neviděla.

Svíčky liju do skleniček s víkem. Díky víčku zůstane zachovaná jejich vůně a také ji můžete kdykoliv zavřít, aby se ke svíčce nedostal prach. Jako první si do sklenic upevním svíčkový knot. Zvolila jsem knot s plíškem a ne samotný knot. Plíšek je zde pro vaše bezpečí – až svíčka dojde na konec sama se uhasí.

Ještě před ztuhnutím vosku se přidá několik kávových zrn (organická káva). Chtěla jsem, aby bylo vidět na první pohled, že se jedná o svíčku kávovou a proto mi kávová zrna přišly jako skvělý nápad:-).

Má její výroba nějaká specifika oproti jiným svíčkám?

Originální je také výroba – vše probíhá ručně, beze strojů či jiných pomocníků. Jedná se tady o poctivou ruční práci.

Ani nevíte, jak jsem na tuhle svíčku pyšná. A to jste ještě necítili tu omamnou vůni kávy poté, co svíčku zapálíte:-).

Hodně se zabýváš bezodpadovým životním stylem. Co se ti na Kávové svíčce nejvíce líbí v tomto směru?

Jednoznačně využití kávového odpadu. Většina lidí kávový odpad vyhazuje, což je škoda. Dá se ještě přitom dále využít – na zahradě, při výrobě kosmetiky anebo přidat do vosku při výrobě svíček jako to v případě této svíčky. Po vyhoření vám navíc zbyde sklenička, kterou stačí umýt a můžete jí ještě na něco použít.

Můžeš blíže popsat její ingredience?

Svíčka se vyrábí z ekologického sojového vosku, zrecyklovaného kávového odpadu a kávové vůně plus ještě pár zrnek kávy jako dekorace. To je vše:-).

Vosk se pomalu rozpustí. Dále se přidá nasušený kávový odpad.

Takhle vypadá sójový vosk, je třeba ho rozpustit.

Takhle to vypadá po promíchání. Vosk se nalije do svíček a nechá ztuhnout.

Svíčku si také můžete koupit v dárkové sadě Binchio Ecology Experience, která obsahuje kávovou svíčku, peelingové mýdlo s aktivním uhlím binchotan a kávou a tyčinku aktivního uhlí Binchio Start na čištění a zlepšení chuti vody (také ji používám).

Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář