Když se řekne káva, asi všichni si představí černý silný nápoj plný energie. Ale věděli jste, že kávová sedlina může být skvělým přírodním produktem i pro vaši pleť či tělo. Slovo odpad v tomto případě neznamená nic špatného, právě naopak. Jedná se o kávovou usazeninu, kterou obvykle házíme v lepším případě do kompostu, v horším případě do komunálního odpadu. Pojďme se proto na to společně podívat.
Co je vlastně káva?
Káva je v první řadě ovoce. Abychom byli přesnější, kávová zrnka jsou peckami plodu Kávovníku. A Kávovník je tedy keř na kterém rostou bílé květy, červené plody a zelené listy. Plody se následně suší a praží až do podoby, jak to známe my. Správně upražená kávová zrna pak meleme a vyrábíme si z nich náš oblíbený nápoj – kávu.
Kávovou sedlinu neházejte do koše
Pokud kávovou sedlinu vyhazujete, tak kam? Jelikož je káva ovoce, nejlépe uděláte, když sedlinu vysypete do kompostu nebo do BIO odpadu. Nebo ji nechte přesušit a vložte z ní trošku ke květinám do květináče – slouží to jako skvělá výživa.
Přírodní tělový peeling
Představujeme vám nejjednodušší, nejpřírodnější a nejlevnější recept na peeling na tělo. Vezměte si 2 polévkové lžíce kávové usazeniny a ve stejném množství olej, ideálně takový, který nemá žádnou vůni (nejlepší je kokosový nebo olivový). Kdo má rád esenciální olej, klidně přidejte několik kapek, ale z vlastních zkušeností vám doporučujeme nechat úžasnou vůni kávy vyniknout. Vše spolu zamíchejte. Vznikne vám kávová „pasta“, kterou si naneste na jakoukoli část těla. Například na obličej, krk, dekolt, záda, stehna či ruce. Nechte působit 10-15 minut nebo od citlivosti vaší kůže. Peeling následně opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou nebo omyjte houbou. Čistou pokožku už jen natřete hydratačním krémem a užívejte si vyživenou pokožku za pomoci přírody. Kávový grunt je velmi jemný, pomáhá exfoliovat kůži a také může vést ke stimulaci obnovy buněk.
Kávovému peelingu jsou připisovány další výhody. Pomáhá odstranit nečistoty a podporuje cirkulaci krve, což zlepšuje celkový vzhled a pružnost pokožky. Při pravidelném užívání slouží v boji proti celulitidě, což ocení zejména ženy.
Víte, že…
…studie z roku 2016 uvedla, že extrakt z kávového „odpadu“ je účinným antioxidantem a má silné protizánětlivé vlastnosti?
Vypěstujte si hlívu na kávové sedlině
Co někteří považují za odpad, je pro hlívu ústřičnou bohatá hostina. V kávové sedlině totiž najde všechny živiny potřebné k růstu. Tak proč toho nevyužít? Díky Growkitu dostane kávový „odpad“ další využití a tak si můžete pochutnat na vlastnoručně vypěstované hlívě. Jak na to? Jednoduše. Z kávovaru vysypete usazeninu přímo do Growitu a zhruba po 6 týdnech vyroste první hlíva ústřičná. Kávovou sedlinu můžete používat opakovaně a když doslouží, zbytek jednoduše vyhoďte do kompostu v zahradě, tak jak vám to vzpomínáme v úvodu článku.
Kde ještě můžete kávovou usazeninu využít?
My v Binchio jsme kávě věnovali kolekci produktů. Nabízíme vám například naše oblíbené Binchio kávové svíčky z recyklované kávy ve dvou verzích. Hipster nebo Elegant. Výbornou alternativou k domácímu peelingu je ekomydlo s aktivním uhlím binchotan a kávou, které je výborné zejména v letních měsících. Přibližujeme vám to i v tomto článku o zerowaste cestování. A co je naše další kávová srdcovka? No přece cestovní pohár z recyklované kávy od Kaffeformu. Kromě toho, že je extrémně lehký ho máme rádi proto, že je vyroben pouze z recyklovaných a obnovitelných zdrojů, je bez obsahu BPA a že jeho design byl oceněn na Red Dot Design Award je jen třešničkou na dortu.