Bydlení v bytě a touha po zahrádce se vzájemně nevylučují. Pokud máte balkón, proč ho nepřeměnit na přírodní ráj plný pokladů v podobě čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek? Zelené zákoutí pro dokonalé letní momenty v kombinaci s domácími plody – to jsou hned dva velké benefity, které v sobě ukrývá zahrada na balkóně. Nebojte se a pusťte se do toho i vy!
Na balkónové zahradě můžete pěstovat širokou škálu rostlin. Samozřejmě, měli byste si to dobře rozplánovat. Je také důležité vědět, jaké parametry by měl splňovat balkón nebo terasa, kde chcete rostliny sázet.
Pokud se vám to podaří doladit do detailu, může mít vaše balkónová zahrádka i nečekaný aspekt udržitelnosti. Poradíme, jak na to.
Zahrada na balkóně – co všechno se dá pěstovat?
V první řadě si vybírejte to, co vám chutná. Mnohé druhy ovoce a zeleniny dnes najdete ve speciálních odrůdách, které jsou vhodné do květináčů.
- Bylinky na balkóně: Bazalka, petržel, tymián, oregano, koriandr, šalvěj, máta …
- Zelenina: Rajčata, papriky, okurky, luskoviny jako hrášek či fazolky, různé druhy salátů, špenát, ředkvičky, cuketa, lilek, a dokonce i malé druhy mrkve a řepy. Na větších balkónech zvládnete i brambory, připravte si na ně však hlubší nádoby.
- Balkónové ovoce: jahody, borůvky, různé hybridní odrůdy ovoce, ale také sloupovité stromky jako broskvoň či višeň, které jsou nenáročné na prostor.
Pro radost z vůně a vizuální krásy můžete samozřejmě pěstovat na balkóně i nejrůznější květiny: Petúnie, begonie, fuchsie, levanduli, pelargonie, verbeny, růže a mnoho dalších. Klidné a chráněné místo na balkóně můžete využít i na pěstování mikrozelí či klíčků, které jsou navíc zcela nenáročné na prostor
Jaký by měl být balkón vhodný pro zahrádku?
Základ, který vyžaduje většina rostlin, je alespoň 6 hodin slunečního záření denně. Proto nejvhodnější balkóny pro tvorbu zahrady jsou ty, které jsou orientované na jih, jihozápad či jihovýchod. Severovýchodní a severní strana nejsou vhodné, rostliny by neměly dostatek slunce. Také zvažte zřízení zahrádky, pokud u vás na balkóně často fouká a je vystavený výkyvům počasí. V takových podmínkách je vhodné, pokud je balkón zasklený.
Pozor však i na příliš slunečné balkóny. Zejména lodžie ohraničené třemi stěnami, otočené na jih a jihozápad, mohou pro některé rostliny znamenat riziko. Příliš mnoho slunečního záření a horko od rozpálených stěn jim může způsobovat mnoho poškození, takže i přes intenzivní zalévání budou slabé.
Řešit to můžete jemným zastíněním balkónu, například markýzou nebo pěknými závěsy, které podle potřeby zatáhnete.
Rozhoduje také velikost balkónu. I na malých si můžete pomoci speciálními stojany a visícími truhlíky, měli byste jim přizpůsobit počet rostlin, aby jste ke všem z nich měli dobrý přístup.
Pozor také na nosnost balkónu, protože takováto zahrádka ho může značně zatížit kvůli objemu použité zeminy.
Založte si zahrádku na balkóně
Pokud s pěstováním plodin nemáte žádné zkušenosti, právě balkón nabízí ideální příležitost se to naučit.
Máte dvě možnosti: zakoupit si hotové sazenice, nebo kvalitní semínka zeleniny, ovoce a bylinek. Můžete si předpěstovat rostliny ze semen v interiéru a následně je přesadit na balkón. Pravidla jsou tedy stejná jako při sázení na běžnou zahrádku. Náš podrobný článek na blogu vám pomůže s tím, kdy sázet jakou zeleninu.
Vyberte si květináče nebo nádoby s dobrým odvodněním a dostatečným prostorem pro růst kořenového systému rostlin. Použijte kvalitní zahradní půdu nebo substrát, který je vhodný pro pěstování plodin ve vašich podmínkách.
Upravte balkón a připravte ho na pěstování rostlin. Ujistěte se, že máte dostatek prostoru pro květináče nebo nádoby a zajistěte, aby měly rostliny přiměřený přístup ke slunečnímu světlu.
Snad nejjednodušší je začít s pěstováním bylinek. Ty skutečně nezaberou mnoho místa a nevyžadují ani mnoho péče. Nastudujte si ke každému druhu, jaké podmínky mu vyhovují.
Pokračovat můžete s jahodami. Visící odrůdy v závěsných květináčích jsou na to jako stvořené. Nezaberou vám mnoho místa a mají chutné plody, které udělají radost zejména dětem.
Výborné na začátek jsou i různé keříčkové rajčata, které nerostou do výšky. Pokud máte prostoru více, můžete sáhnout i po vyšších odrůdách. Dejte jim dostatečně velký květináč a kyprou, provzdušněnou zeminu. Rajčatům se nejlépe daří při teplotách mezi 15 až 32 °C. Některé druhy je třeba pravidelně stříhat – zejména boční výhonky.

Vybavení pro vaši balkónovou zahrádku
Budete potřebovat nejrůznější typy květináčů, které vybírejte podle možností a velikosti balkónu. Výborně poslouží závěsné truhlíky, vertikální bylinkové stěny, vícestupňové vyvýšené záhony a na pnoucí typy rostlin, jako je například hrášek nebo okurky, si můžete nainstalovat podpůrné sítě.
Takové příslušenství najdete na internetu nebo v řetězcích typu OBI, ale mimořádný pocit uspokojení vám udělá i svépomocné tvoření. Můžete si například vyrobit vertikální záhon ze starší palety, na kterou nanesete vhodný nátěr. Potom už stačí do ní nainstalovat samotné květináče s rostlinami.
Není nad domácí kompost
Váš vlastní bioodpad se může stát skvělým základem pro vyvážené domácí hnojivo pro rostliny. Pomohou vám v tom milé potvůrky – kalifornské žížaly. Potřebujete domácí vermikompostér, ideálně se startovacím balíčkem, ve kterém najdete vše potřebné pro to, abyste mohli začít efektivně recyklovat. Takový vermikompostér nezapáchá, je praktický na používání a bonusem je jeho vzhled, díky kterému se stane designovým doplňkem na balkóně.
Přispět takto k ekologické udržitelnosti může úplně každý. Není důvod se obávat – na našem blogu najdete i článek o tom, jak na kompostování v bytě.
Jak se o zahrádku starat?
Jakmile se budete těšit ze své nové zahrádky, nezapomeňte ji pravidelně opečovávat. Pravidelné zalévání, odstraňování starých výhonků, u některých odrůd možná bude třeba i stříhání přebytečných listů, aby nebyly přerostlé.
Se zahrádkou na balkóně však máte mnoho výhod. V první řadě je to absence plevele, se kterým se zahrádkáři na pozemcích trápí téměř neustále. Navíc, některým druhům rostlin se na balkóně může dařit ještě lépe než na běžné zahrádce. Profitují totiž z vnějších světelných podmínek, ale přitom je může bariéra stěn a stínění na balkóně chránit před extrémnějším počasím, které se v létě často vyskytuje.
Proto neváhejte a vytvořte si svůj útulný zelený svět, který stačí doplnit už jen pohodlným sezením a polštáři.
Zdroje:
- A Gardener’s Guide to Sun Exposure. https://southernlivingplants.com/planting-care/a-gardeners-guide-to-sun-exposure/
- Plants need light to live, but too much causes stress. https://www.uwa.edu.au/news/Article/2022/May/Plants-need-light-to-live-but-too-much-causes-stress