Náš Eko Bucket List
Proč?
First thing first – co je vlastně ten Bucket list? Je to písemný seznam všech těch úžasných věcí, které chceš ve svém životě stihnout udělat, zažít, vidět, poznat než…no, než už na to bude pozdě:-)
Máte svůj vlastní Bucket list?
My v Binchio jeden máme. Ale není to takový ten klasický Bucket list. Říkáme mu „Eko Bucket List“.
Ekologie totiž stojí v centru zájmu naší značky. Pro nás udržitelnost není jenom těch několik prázdných – ale velice vznešeně znějících vět – které bychom si měli vepsat na web jako „Naše mise“, protože to pomůže vylepšit „povědomí o značce“. Proto jsme se rozhodli vytvořit vlastní firemný Eko Bucket List – tedy seznam všech ekologických řešení, postupů, nápadů či vychytávek, které chceme v našem eshopu a podnikání postupně zavést.
Jak vlastně vznikl nápad Eko Bucket Listu?
Vznikl asi už docela dávno a jeho příběh je tady.
Kdysi long time ago jsem na krátkou chvíli využil jednu dobrou šanci pracovat na vyšší manažerské pozici ve firmě, která je globálním lídrem ve stavění a správě obchodních center ve světě. Konzumní svět jsem už v té době neměl rád, ale byl jsem mladé ucho (pořád asi jsem) a z profesního hlediska jsem to viděl jako šanci se hodně naučit.
Ta firma měla na svém webu fakt hodně zajímavých aktivit ohledně inovací v oblasti ekologických řešení svých budov (obchodních center). Tak jsem se těšil, že se mi třeba povede na nějakých projektech z této oblasti podílet. Po začlenění do týmu managementu jsem ale rychle pochopil, že to nehrozí. Šéfová mi stručně řekla, že všechny tyto věci se outsorcují na externí dodavatele, kteří pak připraví nějaký hezký zelený bulletin na konci roku pro akcionáře, a to je tak všechno… A i kdyby závádění ekologických vylepšení někoho v teamu zajímalo, neměl by na to vůbec čas, jelikož jsme byli zcela pohlceni denní operativou řízení provozů obchodních center. Nebyla to zkrátka naše odpovědnost.
Nakonec jsem ale přece dostal jeden větší projekt, který zaváněl ekologií. Měl jsem zanalyzovat, zda se vyplatí nově plánovaný food court obchodního centra zbavit všech plastových příborů a nádobí a místo toho nakoupit myčky nádobí pro restaurace. Po prvních poradách jsem pochopil, že nikoho nezajímá ekologický rozměr tohoto projektu (jenom mě). Vše bylo o tom, kde se více ušetří – pokud jsou jednorázové talíře a příbory levnější než myčky nádobí, pak není co řešit.
Někdy v tomto okamžiku jsem si uvědomil, jak úžasné by bylo, kdyby existovali firemní kultury, které mají udržitelnost a ekologii v centru svého zájmu. Firmy, které dokonce povzbuzují své manažery, aby se živě zajímali o ekologické rozměry jejich byznysu. Značky, u kterých stojí ekologie v centru jejich zájmu a nejsou to jenom prázdá slova v koncoročních správách pro akcionáře.
Je jednodušší zůstavat v pozici kritika, než takovou filozofii reálně zhmotňovat… Tak jsem se rozhodl, že jednu takovou značku zkusím vytvořit.
Značkou je Binchio a seznam našich řešení nalezneš tady. Je to zcela organický počin, neustále na něm pracujeme, plníme ho dalšími nápady a cíli.
Chceš nám pomoct s plněním našeho Bucket Listu?
Tady je několik způsobů, jak nám můžeš pomoct, pokud se ti myšlenka Eco Bucket Listu líbí:
- Nejvíce nám pomůže, jak jinak, když se staneš naším zákazníkem a uděláš u nás objednávku:-) Tím vyjádřuješ důvěru naší značce a doplňuješ nám tolik potřebnou „šťávu“ pro denní fungování.
- Pokud máš svůj projekt, který by pomohl naplnit některý z našich záměrů v Eko Bucket Listu, ozvi se nám ohledně spolupráce, budeme rádi!
- Pomoz nám tvořit tento seznam! Napiš nám další nápady, které by tě jako našeho zákazníka potešili v našem Eko Bucket Listu!