Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Zkuste jít do supermarketu. Jak to tam vypadá? Jsme si na 100% jisti, že na Vás útočí zbytečné plastové dekorace, přeslazené sladkosti a zejména vystresovaní lidé, kteří mají v nákupních košících úplné zbytečnosti, jen aby něco koupili. V tomto článku jsme se rozhodli sepsat tipy na na ekologické Vánoce, kterými se můžete řídit nejen nyní, ale také během celého roku.

1. Napište si seznam vánočních dárků pro své blízké 

Víte, jak to dělám já? Během roku pozorně poslouchám své blízké a zapisuji si, co se jim líbí. Tímto jsem si na 100% jistá, že jim koupím přesně to, co chtějí a ne žádné zbytečnosti. Inu a na Vánoce, když jsme už všichni po štědrovečerní večeři a rozbalujeme si dárky, jsou všichni mile překvapeni, co všechno dostali. Jejich radost je pak pro mě tím nejhezčím vánočním dárkem 🙂. Pokud přece jen nemáte nápad, v následujících řádcích Vám přinášíme tipy na ekologické dárky pro vaše blízké kterými určitě nic nezkazíte 🙂.

2. Vánoční limitka od Binchio

Limitovaná vánoční edice Binchio Xmas 2022 je zdravým, užitečným a nápaditým dárkem, který jistě potěší každého příznivce zdravého životního stylu. Krabička je tématická – vánoční 🙂. V jejím nitru se nachází jedna tradiční filtrační tyčinka ze slavného japonského binchotanu a jedna výběrová eukalyptová s dokonalým hladkým povrchem.

 

Každá tyčinka, kterou zakoupíte je unikátem a na světě neexistuje stejná😊. Stejně je tomu tak i při této vánoční edici.

3. Bezodpadová (nejen) kuchyně 

Na Vánoce je to tak, že chceme mít všude čistě (jako kdybychom během roku neměli 🙂). Velkým pomocníkem je v tomto případě multifunkční houba na nádobí, tělo, zeleniny i ovoce – Lufa. Nevím jak to je u Vás, ale když si vzpomenu na ty klasické houbičky na mytí nádobí, jediné, co se mi v mysli vybaví je smrad, kterého se člověk neumí zbavit. Jedině, že houbička hodí do koše – komunálního. Jelikož je lufa druh dýně, která je speciálně sušená, aby mohla být využívána jako houba, můžete ji po jejím používání vyhodit do kompostu. Čili po ní nezůstane žádný odpad.

4. Voda na svátečním stole může být estetický zážitek 

Určitě si pamatujete reklamy na různé slazené nápoje, které nesmí na štědrovečerním stole chybět. Vážně je tomu tak? Nevím jak Vy, ale já si slavnostní stůl nechci kazit plastovými láhvemi. Není to pěkné ani přírodní a už vůbec ne zdravé. Nám před rokem zdobila stůl skleněná ekologická Uruz karafa s Binchio uhlíkem. Vypadalo to super, elegantně a alespoň jsme měli jistotu, že jsme pili čistou, chutnou a přefiltrovanou vodu.

Vyberte si z různých druhů našich ekologických karaf.

5. Jak ekologicky zabalit vánoční dárky? 

Existuje mnoho způsobů, jak zabalit vánoční dárek tak, aby z toho nevzniklo ještě více jednorázového odpadu. Pravděpodobně nejekologičtější balení je “furoshiki”. Říká vám to něco? Jedná se o japonský způsob balení dárků do látky. Po rozbalení látku odložíte a použijete ji znovu za rok. Pravidelně můžete rovněž využívat i sklo. Nakupte letos sušené ovoce, oříšky a zdravé sladkosti v bezobalových obchodech a vložte to například ze zavařeninové sklenice. Na vrch dejte kousek látky, převažte jutovou šňůrkou a zero waste dárek na ekologické Vánoce máte hotový. Další zajímavý způsob je balení do dárkových tašek, kterých má pravděpodobně každý doma milion. Nechceme Vás vybízet ke koupi nových, jen Vás chceme inspirovat k využití toho, co pravděpodobně máte doma 🙂.

 

Nápad jak zabalit dárky podle stylu „furoshiki“. Zdroj: shutterstock

6. Stop plýtvání jídlem

Znáte to, před Vánocemi většina z nás dělá obrovské nákupy v supermarketech, jen abychom měli spoustu zásob, vždyť obchody jsou zavřené „až“ necelé 3 dny. Kolikrát jste po svátcích museli vyhodit zkažené jídlo, protože ho už nikdo nevládal sníst? Nebo jste si ho v té přeplněné chladničce nevšimli. Ano, i my jsme to nejednou udělali, ale poslední roky máme doma takovou dohodu. Na Vánoce si chystáme a nakupujeme takové množství jídla, které reálně sníme. Nevyhazujeme nic.

7. Nakupujte lokálně

Lokálnost se týká jak vánočních dárků, tak potravin. Podpořte lokální malé podnikatele, nakupte od českých firem. Navštivte lokální farmu či vánoční trhy. A totéž se týká i ovoce, snažte se konzumovat právě to, co roste v naší oblasti (jablka, hrušky, švestky). Vždyť ne nadarmo se u štědrovečerního stolu řeže jablko, které v tomto případě znamená zdraví. A ekologické Vánoce mohou začít. 

Během Vánoc vzniká po celém světě enormní množství zbytečného odpadu. Ve Velké Británii se například v roce 2018 dokonce promrhalo 4,2 milionu vánočních večeří, což je neuvěřitelné číslo. Pokud by se veškerý vánoční odpad recykloval na energii, mohl by, pohánět průměrný středně velký dům na 57 let. Proto je důležité dělat kromě toho, co Vám uvádíme výše v článku, také správně recyklovat odpad. Vždyť Vánoce jsou krásné. Mají v sobě něco magického, které v každém z nás vyvolává hřejivý pocit. Tak si to nezkazme zbytečným odpadem a nahlížejme se i na toto období roku z ekologického hlediska.

 

Přidat komentář